Sondaż: Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Donald Tusk? Kto kandydatem większości na prezydenta?

"Kto Pani/Pana zdaniem byłby najlepszym kandydatem obecnej większości rządzącej na prezydenta, gdyby wystawiała ona jednego kandydata?" - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 04.02.2024 07:04

Szymon Hołownia, Donald Tusk, Rafał Trzaskowski

Szymon Hołownia, Donald Tusk, Rafał Trzaskowski

Foto: PAP

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. O reelekcję nie będzie mógł się w nich ubiegać urzędujący prezydent, Andrzej Duda, dla którego obecna kadencja jest drugą i zarazem, zgodnie z konstytucją, ostatnią na tym stanowisku. Na razie nie wiadomo kto będzie kandydatem PiS w tych wyborach.

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich w 2025 roku?

Ostatnie wybory prezydenckie, w 2020 roku, wygrał Andrzej Duda uzyskując w II turze 51,03 proc. głosów (10 440 648 w liczbach bezwzględnych) i pokonując Rafała Trzaskowskiego z poparciem 48,97 proc. (10 018 263 w liczbach bezwzględnych).

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Szymon Hołownia zyskuje najwięcej. Rafał Trzaskowski traci

W I turze Duda zdobył 43,5 proc. głosów, a Trzaskowski — 30,46 proc. Trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia z poparciem 13,87 proc. (w liczbach bezwzględnych — 2 693 397), a czwarte — Krzysztof Bosak, na którego zagłosowało 6,78 proc. wyborców (1 317 380). Znacznie mniejsze poparcie uzyskali kandydaci PSL (Władysław Kosiniak-Kamysz zdobył 459 365 głosów, co przełożyło się na 2,36 proc. poparcia) i kandydat Lewicy, Robert Biedroń (432 129 głosów, 2,22 proc. poparcia).

Ranking zaufania do polityków styczeń 2024 (CBOS)

Ranking zaufania do polityków styczeń 2024 (CBOS)

PAP

Dotychczas w III RP wybory prezydenckie przeprowadzane w formule wyborów bezpośrednich wygrywali: Lech Wałęsa (1990), Aleksander Kwaśniewski (dwukrotnie — 1995, 2000), Lech Kaczyński (2005), Bronisław Komorowski (2010) i Andrzej Duda (2015, 2020).

Obecnie najbardziej prawdopodobny jest start w wyborach prezydenckich w 2025 roku Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy jako kandydata KO i Szymona Hołowni, marszałka Sejmu jako kandydata Polski 2050. Nie wiadomo czy swojego kandydata wystawi PSL, czy — w ramach Trzeciej Drogi, koalicji z Polską 2050 — poprze kandydaturę Hołowni. Nie wiadomo też czy swojego kandydata wystawi Lewica i kto nim będzie. Konfederacja w poprzednich wyborach swojego kandydata wyłoniła w prawyborach.

W publikowanym wczoraj sondażu SW Research pytaliśmy respondentów o to, kto powinien być kandydatem PiS. Najwięcej wskazań uzyskał Mateusz Morawiecki (10,9 proc.). 17,7 proc. badanych uznało, że kandydatem PiS powinien być „inny polityk” niż ci wymienieni w badaniu, a 49,3 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Sondaż: Rafał Trzaskowski uzyskuje więcej wskazań wśród starszych wyborców

Uczestników kolejnego sondaży spytaliśmy kto — ich zdaniem — powinien być kandydatem obecnej większości na prezydenta, gdyby ta wystawiała jednego kandydata.

Najwięcej wskazań - 23,5 proc. - uzyskał Rafał Trzaskowski.

Szymona Hołownię, jako preferowanego, wspólnego kandydata większości, wskazało 20,4 proc. badanych.

Zdaniem 6 proc. respondentów kandydatem nowej większości na prezydenta powinien być premier, Donald Tusk.

5 proc. badanych widziałoby w tej roli wicepremiera, prezesa PSL, Władysława Kosiniaka-Kamysza.

2,7 proc. respondentów uważa, że wspólnym kandydatem obecnej większości na prezydenta powinien być Robert Biedroń.

2,3 proc. respondentów widziałoby w tej roli lidera Nowej Lewicy, Włodzimierza Czarzastego.

1,7 proc. badanych uważa, że wspólnym kandydatem na prezydenta powinien być Adrian Zandberg.

1,3 proc. respondentów widzi w tej roli minister edukacji Barbarę Nowacką.

Z kolei 1,2 proc. badanych uważa, że wspólną kandydatką na prezydenta mogłaby być minister pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zdaniem 9,9 proc. respondentów wspólnym kandydatem większości na prezydenta powinien być polityk niewymieniony w tym badaniu.

26 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Udział procentowy badanych według których Rafał Trzaskowski jest najlepszym kandydatem większości rządzącej na urząd Głowy Państwa wzrasta wraz z wiekiem (16% - osoby do 24 lat, 29% - osoby powyżej 50 roku życia). Obecnego Prezydenta Warszawy wskazuje blisko co trzecia osoba (31%) zarabiająca powyżej 5000 zł netto i tyle samo respondentów z miast o wielkości 200 tys. – 499 tys. mieszkańców — komentuje wyniki badania Dorota Cywińska, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30-31 stycznia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w Polsce wiosną 2025 roku. O reelekcję nie będzie mógł się w nich ubiegać urzędujący prezydent, Andrzej Duda, dla którego obecna kadencja jest drugą i zarazem, zgodnie z konstytucją, ostatnią na tym stanowisku. Na razie nie wiadomo kto będzie kandydatem PiS w tych wyborach.

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich w 2025 roku?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk chory, ma zapalenie płuc. I wskazuje datę rekonstrukcji rządu
Polityka
Rau wypomina ministrom rządu Tuska, że "chcą objąć dochodowe mandaty" w PE
Polityka
Kucharczyk: Wyborcy mogą czuć się rozczarowani listami KO do PE
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
Polityka
Wybory do PE. Borys Budka tłumaczy, dlaczego startuje