Sondaż: Spada zaufanie do Szymona Hołowni i Donalda Tuska. Nowy wicelider

Liderem rankingu zaufania, przygotowanego na podstawie sondażu IBRiS dla Onetu, pozostaje Szymon Hołownia, który jednak zanotował wynik gorszy niż w listopadzie.

Publikacja: 22.12.2023 06:41

Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia

Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia

Foto: PAP

Hołowni ufa 45,6 proc. badanych, o 3,4 punktu proc. mniej niż w listopadzie. Nieufność wobec marszałka Sejmu deklaruje 31,8 proc. (spadek o 6,9 punktu proc.) a neutralne zdanie ma o nim 22,6 proc. badanych.

Czytaj więcej

Sondaż: Nowy lider rankingu zaufania. Polacy przestają ufać prezydentowi

Sondaż: Władysław Kosiniak-Kamysz nowym wiceliderem rankingu zaufania

Hołownia cieszy się jednocześnie 100-procentową rozpoznawalnością - żaden z respondentów nie deklaruje, że nie wie kim jest lider Polski 2050. Takiej rozpoznawalności nie ma nawet premier, Donald Tusk (1 proc. badanych deklaruje, że go nie zna).

Wiceliderem rankingu został prezes PSL, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, któremu ufa 43,8 proc. badanych (wzrost o 14 punktu proc.). Brak zaufania do Kosiniaka-Kamysza deklaruje 27,4 proc. respondentów (spadek o 14,8 punktu proc.).

Podium zamyka Rafał Trzaskowski, któremu ufa 43,3 proc. respondentów, o 3,7 punktu proc. mniej niż w listopadzie. Trzaskowskiemu nie ufa 35,2 proc. badanych.

Poza podium znalazł się Andrzej Duda z zaufaniem na poziomie 38,7 proc. (spadek o 0,3 punktu proc.). Dudzie nie ufa 39,5 proc. badanych.

Donald Tusk znalazł się na piątym miejscu z zaufaniem na poziomie 37,5 proc., o 5,5 punktu proc. mniejszym niż w listopadzie. Liczba nieufających Tuskowi wzrosła o 1,3 punktu proc., do 46,9 proc.

Na dalszych pozycjach znaleźli się m.in. Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu (32 proc. respondentów mu ufa), były premier Mateusz Morawiecki (30,1 proc. mu ufa) i szef MSZ Radosław Sikorski (28 proc.).

42,1 proc. badanych deklaruje, że nie zna nowej minister pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, a 42,6 proc. - że nie zna szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego.

Zbigniew Ziobro liderem rankingu nieufności

Badani najbardziej nie ufają byłemu ministrowi sprawiedliwości, liderowi Suwerennej Polski Zbigniewowi Ziobrze (70,2 proc. deklaruje brak zaufania dla niego), który w ostatnich tygodniach wycofał się z aktywnego życia politycznego ze względu na kłopoty zdrowotne. Wiceliderem niechlubnego rankingu jest Jarosław Kaczyński (prezesowi PiS nie ufa 66,1 proc. badanych) oraz lider Ruchu Narodowego, współlider Konfederacji, Krzysztof Bosak (57,1 proc. badanych mu nie ufa).

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 16-17 grudnia 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"