Prezydent Andrzej Duda komentuje uchwałę Sejmu ws. mediów publicznych. Wysłał pismo do marszałka Sejmu

Prezydent Andrzej Duda wysłał we wtorek pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Prezydent zabrał głos w sprawie poselskiego projektu uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. "Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenia konstytucyjnych i ustawowych uregulowań" - wskazuje Andrzej Duda.

Publikacja: 19.12.2023 17:00

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Paweł Supernak

Projekt posłów KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy został opublikowany na stronie Sejmu jako druk 117 i został już skierowany do I czytania na  posiedzeniu Sejmu, które ma odbyć się jeszcze dziś po 14.30.  Czytamy w nim m.in.: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczane trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego, mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji".

Czytaj więcej

Jest projekt uchwały Sejmu w sprawie TVP, Polskiego Radia i PAP

Prezydent Andrzej Duda wysłał pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni

„Mając na uwadze poselski projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego i bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej (druk sejmowy nr 117), kierując się art. 126 ust.2 Konstytucji, zgodnie z którym Prezydent Rzeczpospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, przedstawiam Panu Marszałkowi następujące stanowisko” - napisał prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Andrzej Duda wskazuje , że "zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2022 r., poz. 1722), publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom, zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu, cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością oraz innowacyjnością, wysoką jakością i integralnością przekazu”.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Rozliczenia w TVP. Dość biadolenia PiS, nie mylmy sprawców z ofiarami

„Rola mediów publicznych w demokratycznym państwie jest bardzo istotna, gdyż wpisuje się w realizację wolności wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji (art. 54 ust. 1 Konstytucji)” - czytamy w piśmie prezydent do marszałka Sejmu.

„Należy wziąć pod uwagę, że społeczna ocena działalności mediów publicznych jest zróżnicowana. Nie kwestionując prawa do wprowadzania zmian w systemie prawnym przez większość parlamentarną, należy podkreślić, że cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania czy obchodzenie konstytucyjnych i ustawowych uregulowań. Wszelkie organy władzy publicznej są obowiązane do działania na podstawie i w granicach prawa” - dodaje Andrzej Duda.

„Zapowiadane zmiany dotyczące publicznej radiofonii i telewizji muszą respektować standardy demokratyczne oraz być przeprowadzone zgodnie z regułami określonymi w Konstytucji” - kończy prezydent.

Polityka
Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa
Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim