O czym Mateusz Morawiecki powie w exposé? Plan na bycie opozycją

Za trzy dni w Sejmie Mateusz Morawiecki ma zarysować polityczny katalog różnic między PiS a nową koalicją. Ale Donald Tusk ma własny plan.

Aktualizacja: 08.12.2023 06:01 Publikacja: 08.12.2023 03:00

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie zaplanowane zostało na najbliższy poniedziałek

Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie zaplanowane zostało na najbliższy poniedziałek

Foto: PAP/Marcin Obara

Najbliższe dni przyniosą zmianę władzy w Polsce. Zacznie się jednak od wystąpienia w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego. W poniedziałek przed południem wygłosi swoje exposé, a później nastąpi głosowanie nad wotum zaufania. Nikt nie ma wątpliwości, co do jego wyniku. Ale większość naszych rozmówców z Klubu PiS jest przekonanych, że decyzja, by przedłużyć rządy o kilka tygodni – poprzez pierwszy krok konstytucyjny – przyniosła owoce.

Swój plan na najbliższe dni szykuje też KO. W piątek ma dojść do „spotkania roboczego" z udziałem Donalda Tuska i kandydatów na przyszłych ministrów. Nie jest jeszcze przesądzone – zgodnie z naszymi informacjami – czy spotkanie będzie publiczne.

Czytaj więcej

Nowa minister chce wziąć 18 tys. zł po dwóch tygodniach pracy. "Należy mi się"

Politycy nowej większości w mediach społecznościowych codziennie publikują informacje, że pozostało już tylko kilka dni do końca władzy PiS. Odliczanie trwa.

Cele exposé Mateusza Morawieckiego

Poniedziałkowe exposé premiera Morawieckiego ma potrwać około godziny. Nie będzie oczywiście kompleksowym programem na nową kadencję. Nasi rozmówcy z Klubu PiS, znający szczegóły, twierdzą, że premier ma przede wszystkim zaprezentować swego rodzaju alternatywną wizję na kolejną kadencję, w której szczególnie uwzględniony będzie naród i społeczeństwo jako podmiot polityki. – Pokażemy, jak mogłaby wyglądać Polska w trzeciej kadencji PiS. To będzie zestaw różnic z pomysłami Donalda Tuska i nowej sejmowej większości – zapowiada nasz rozmówca z klubu partii Jarosława Kaczyńskiego.

Plan zarysowany przez Morawieckiego ma posłużyć PiS na czas bycia opozycją.

Efekt Blue Monday?

PiS szykuje już plan na czas w opozycji i kolejne kampanie wyborcze. Zdaniem naszych informatorów pierwszy sukces został już osiągnięty – miesiąc w pierwszym kroku konstytucyjnym pozbawił nowy rząd Donalda Tuska politycznego impetu, a zbudował Szymona Hołownię. – Zabraliśmy PO miesiąc miodowy – cieszy się nasz rozmówca, ważny polityk PiS.

Teraz w miarę szybko ma powstać zespół pracy państwowej, czyli projekt rozliczający nowy rząd. PiS liczy na polityków młodego pokolenia, którzy są w Sejmie i znają swoje wcześniejsze resorty czy obszary odpowiedzialności, jak Waldemar Buda, Krzysztof Szczucki, Paweł Jabłoński, Janusz Cieszyński i wielu innych. – W styczniu i lutym nowy rząd zderzy się nastrojami społecznymi, tradycyjnie złymi o tej porze roku. To będzie pierwszy Blue Monday nowego rządu – podsumowuje nasz rozmówca.

Czytaj więcej

Andrzej Duda powołuje Sobonia do NBP, czyli „praca, pokora i umiar” według PiS

W styczniu ma też odbyć się organizowany przez PiS zjazd szeroko pojętych środowisk konserwatywnych w celu – jak to ujął jeden z naszych rozmówców – „poszukiwań nowej tożsamości”. Później PiS ma przejść bezpośrednio do samorządowej kampanii wyborczej.

Pierwsze 100 dni nowego rządu

Politycy sejmowej większości finalizują plan polityczno-personalny na pierwsze tygodnie nowej władzy. W czwartek pojawiły się informacje (jako pierwszy podał je TVN) o nowych ministerstwach – równości, ds. społeczeństwa obywatelskiego i polityki senioralnej – które miałyby objąć polityczki odpowiednio z Lewicy (Katarzyna Kotula), Polski 2050 (Agnieszka Buczyńska) i KO (Marzena Okła-Drewnowicz). Polityczki zostałyby powołane do rządu w randze ministra członka Rady Ministrów.

Donald Tusk i jego ministrowie zostaną zaprzysiężeni najpewniej w środę 13 grudnia. Później premier ma uczestniczyć w unijnym szczycie.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia o składzie rządu: A może Donald Tusk nas zaskoczy?

Politycy nowej koalicji, z którymi rozmawialiśmy, zapowiadają szybkie działania na wielu frontach od samego początku urzędowania. Jeden z nich dotyczy kwestii unijnych i odblokowania KPO, drugi – zmian w mediach publicznych, przede wszystkim w telewizji publicznej. Te zmiany mają być widoczne dla odbiorców mediów publicznych już w najbliższych tygodniach, przed Bożym Narodzeniem.

Nowy rząd szykuje też serię działań w zakresie praworządności – mają być gotowe uchwały w sprawie m.in. TK i KRS. Równolegle ma rozpocząć się proces zmian w spółkach skarbu państwa. W Sejmie mają też ruszyć komisje śledcze, przede wszystkim dotycząca wyborów kopertowych z 2020 roku.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"