Sondaż: "Dwóch premierów" w rządzie. Ponad połowa Polaków ocenia to negatywnie

"Jarosław Kaczyński, jako wicepremier, na posiedzeniach rządu siada u szczytu stołu obok premiera. Jak Pani/Pan to ocenia?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 08.07.2023 08:08

Posiedzenie rządu, u szczytu stołu siedzą Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki

Posiedzenie rządu, u szczytu stołu siedzą Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki

Foto: KPRM

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, 21 czerwca został jedynym wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wraz z wejściem Kaczyńskiego do rządu stanowiska wicepremierów stracili Mariusz Błaszczak, Piotr Gliński, Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin.

Jarosław Kaczyński został wicepremierem po raz drugi

Kaczyński został wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego po raz drugi. Od 6 października 2020 do 19 czerwca 2022 był wicepremierem i przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Obecnie Kaczyński jest wicepremierem bez teki.

Kaczyński w przeszłości był też premierem rządu. Na czele Rady Ministrów stał w latach 2006-2007.

Czytaj więcej

Dwóch premierów: Jarosław Kaczyński znów obok Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu rządu

Od momentu objęcia przez Kaczyńskiego stanowiska wicepremiera odbyły się dwa posiedzenia rządu. Na każdym z nich prezes PiS zasiadał u szczytu stołu, obok Mateusza Morawieckiego, na miejscu zarezerwowanym wcześniej wyłącznie dla premiera.

Takie rozwiązanie wywołało falę komentarzy ze strony opozycji. Politycy opozycji przekonywali, że Kaczyński w ten sposób upokorzył premiera wskazując, iż to on jest faktycznym szefem rządu. Cezary Tomczyk z PO pisał o "wicepremierze z teką premiera i premierze bez teki".

-  Premier Mateusz Morawiecki został lewą ręką Jarosława Kaczyńskiego. Rada Ministrów wreszcie zyskała swojego prezesa - mówił z kolei rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

- To pokazuje, że Jarosław Kaczyński, który jest najbardziej wpływowym politykiem obozu rządowego, zresztą chyba najbardziej wpływowym politykiem w Polsce, najważniejszym politykiem w Polsce, przyszedł do rządu, żeby ten rząd wzmocnić, żeby wzmocnić pozycję premiera, żeby wzmocnić decyzyjność - komentował z kolei w rozmowie z Polsat News wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Czytaj więcej

Górski&Cieślik: "Mateusz Morawiecki został lewą ręką Kaczyńskiego"

Sondaż: 63 proc. osób z wykształceniem wyższym ocenia "dwóch premierów" negatywnie

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają fakt, że Kaczyński - jako wicepremier - siada u szczytu stołu obok premiera.

Pozytywnie fakt ten oceniło 16,7 proc. ankietowanych.

Negatywnie oceniło to 54,3 proc. respondentów.

19,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

9,2 proc. deklaruje, że nie słyszało o sprawie.

- Zasiadanie Jarosława Kaczyńskiego u boku premiera Morawieckiego negatywnie odbiera 6 na 10 badanych, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat i 63% respondentów posiadających wyższe wykształcenie. Pozycję zajmowaną przez Jarosława Kaczyńskiego przy stole obrad za niestosowną uważa 2 na 3 badanych z największych miast. Z uwagi na wysokość dochodów takie zdanie najczęściej wyrażają osoby o zarobkach wynoszących od 4001 zł do 5000 zł netto (59%) - komentuje wyniki badania Justyna Sobczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 4-5 lipca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Jarosław Kaczyński, prezes PiS, 21 czerwca został jedynym wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wraz z wejściem Kaczyńskiego do rządu stanowiska wicepremierów stracili Mariusz Błaszczak, Piotr Gliński, Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin.

Jarosław Kaczyński został wicepremierem po raz drugi

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Kto faworytem w drugiej turze wyborów prezydenckich. Złe informacje dla Morawieckiego
Polityka
Sondaż: Kto jest największym przegranym wyborów do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Giertych pozywa media. Czy taka będzie praktyka posłów KO?
Polityka
Maciej Wąsik musi zrzec się mandatu posła? Kancelaria Sejmu wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Dobromir Sośnierz: Konfederację z AfD dużo więcej łączy, choć sporo nas też dzieli
Polityka
Wybory wygrał jednym głosem. Jest podejrzany o „podstępne pozyskanie wyborców”