Szczegóły pojawiające się po największej w historii krajowej operacji policyjnej przeciwko prawicowemu ekstremizmowi wskazują, że podejrzani mogli zostać poinformowani z wyprzedzeniem o nalotach, w których 3000 funkcjonariuszy policji wzięło na cel ponad 150 adresów w całych Niemczech, a także w Austrii i Włoszech, dokonując 25 aresztowań.

Do piątku liczba podejrzanych wzrosła do 54 osób i oczekuje się kolejnych aresztowań. W ponad 50 miejscach znaleziono broń, w tym karabiny i amunicję - podał Federalny Urząd Policji Kryminalnej.

Czytaj więcej

Zamach stanu jak operetka. Jak władzę w Niemczech mieli przejąć Obywatele Rzeszy i „Heinrich XIII P. R.”

Grupa, zainspirowana ideologią Reichsbürger, według której współczesne państwo niemieckie jest nielegalne, planowała szturm na budynek Reichstagu i aresztowanie parlamentarzystów przed obaleniem rządu i zainstalowaniem reżimu kierowanego przez 71-letniego arystokratę jako głowy państwa.

Frank Heppner, kucharz gwiazd z Monachium, który został aresztowany w środę w pięciogwiazdkowym hotelu w austriackim kurorcie narciarskim Kitzbühel, gdzie pracował, był rzekomo członkiem sztabu dowodzenia wojskowego ramienia grupy terrorystycznej, odpowiedzialnym za rekrutację nowych członków, pozyskiwanie broni i innego sprzętu, a także budowę odpornej na podsłuchy struktury komunikacyjnej i informatycznej. Do jego zadań należało również prowadzenie stołówki, która miała dostarczać posiłki dla członków tzw. "Nowej Armii Niemieckiej".

Austriacki dziennik Die Presse, powołując się na śledczych, powiedział, że 62-letni Heppner miał być także osobistym kucharzem Heinricha XIII, księcia Reussa, po tym jak został on mianowany królem. Heppner dostarczył grupie pieniądze, naczynia do gotowania, samochód kempingowy i generator prądu.

Czytaj więcej

Po puczu miał objąć władzę w „Rzeszy Niemieckiej”. Kim jest książę Heinrich XIII

28-letnia córka Heppnera, Shalimar, jest w związku z Alabą, piłkarzem Realu Madryt i kapitanem reprezentacji Austrii. Para ma syna, który urodził się w 2019 roku. Alaba nie odpowiadał na prośby o komentarz, według niemieckich mediów, które próbowały się z nim skontaktować.

Wśród innych domniemanych członków grupy był były policjant, którego zadaniem była niegdyś ochrona społeczności żydowskich przed atakami terrorystycznymi. Michael Fritsch został aresztowany wraz ze swoją partnerką, Melanie Ritter, w pobliżu Hanoweru w północnych Niemczech.

58-letni Fritsch został zawieszony w służbie w 2020 roku, a później zwolniony, po tym jak pojawił się na protestach organizowanych przez grupy zaprzeczające Covid-19. Później został kandydatem do parlamentu z ramienia DieBasis, partii politycznej negującej epidemię ruchu Querdenker. Jego proces odwoławczy od zwolnienia z pracy jest nadal nierozstrzygnięty.

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec próbowała w piątek zdystansować się od swojej byłej członkini Birgit Malsack-Winkemann, sędziny, która w środę rano została aresztowana w swoim domu w zachodnim Berlinie za to, że rzekomo była jedną z głównych spiskowców. Po zamachu stanu miała być ministrem sprawiedliwości.