Kucharz celebrytów wśród podejrzanych o planowanie zamachu stanu w Niemczech

Znany kucharz, którego córka jest jest związana z piłkarzem Realu Madryt Davidem Alabą oraz były policjant, którego zadaniem była ochrona społeczności żydowskich przed atakami terrorystycznymi, są jednymi z osób powiązanych z udaremnionym planem zamachu stanu w Niemczech.

Publikacja: 10.12.2022 08:50

Kucharz celebrytów wśród podejrzanych o planowanie zamachu stanu w Niemczech

Foto: AFP

Szczegóły pojawiające się po największej w historii krajowej operacji policyjnej przeciwko prawicowemu ekstremizmowi wskazują, że podejrzani mogli zostać poinformowani z wyprzedzeniem o nalotach, w których 3000 funkcjonariuszy policji wzięło na cel ponad 150 adresów w całych Niemczech, a także w Austrii i Włoszech, dokonując 25 aresztowań.

Do piątku liczba podejrzanych wzrosła do 54 osób i oczekuje się kolejnych aresztowań. W ponad 50 miejscach znaleziono broń, w tym karabiny i amunicję - podał Federalny Urząd Policji Kryminalnej.

Czytaj więcej

Zamach stanu jak operetka. Jak władzę w Niemczech mieli przejąć Obywatele Rzeszy i „Heinrich XIII P. R.”

Grupa, zainspirowana ideologią Reichsbürger, według której współczesne państwo niemieckie jest nielegalne, planowała szturm na budynek Reichstagu i aresztowanie parlamentarzystów przed obaleniem rządu i zainstalowaniem reżimu kierowanego przez 71-letniego arystokratę jako głowy państwa.

Frank Heppner, kucharz gwiazd z Monachium, który został aresztowany w środę w pięciogwiazdkowym hotelu w austriackim kurorcie narciarskim Kitzbühel, gdzie pracował, był rzekomo członkiem sztabu dowodzenia wojskowego ramienia grupy terrorystycznej, odpowiedzialnym za rekrutację nowych członków, pozyskiwanie broni i innego sprzętu, a także budowę odpornej na podsłuchy struktury komunikacyjnej i informatycznej. Do jego zadań należało również prowadzenie stołówki, która miała dostarczać posiłki dla członków tzw. "Nowej Armii Niemieckiej".

Austriacki dziennik Die Presse, powołując się na śledczych, powiedział, że 62-letni Heppner miał być także osobistym kucharzem Heinricha XIII, księcia Reussa, po tym jak został on mianowany królem. Heppner dostarczył grupie pieniądze, naczynia do gotowania, samochód kempingowy i generator prądu.

Czytaj więcej

Po puczu miał objąć władzę w „Rzeszy Niemieckiej”. Kim jest książę Heinrich XIII

28-letnia córka Heppnera, Shalimar, jest w związku z Alabą, piłkarzem Realu Madryt i kapitanem reprezentacji Austrii. Para ma syna, który urodził się w 2019 roku. Alaba nie odpowiadał na prośby o komentarz, według niemieckich mediów, które próbowały się z nim skontaktować.

Wśród innych domniemanych członków grupy był były policjant, którego zadaniem była niegdyś ochrona społeczności żydowskich przed atakami terrorystycznymi. Michael Fritsch został aresztowany wraz ze swoją partnerką, Melanie Ritter, w pobliżu Hanoweru w północnych Niemczech.

58-letni Fritsch został zawieszony w służbie w 2020 roku, a później zwolniony, po tym jak pojawił się na protestach organizowanych przez grupy zaprzeczające Covid-19. Później został kandydatem do parlamentu z ramienia DieBasis, partii politycznej negującej epidemię ruchu Querdenker. Jego proces odwoławczy od zwolnienia z pracy jest nadal nierozstrzygnięty.

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec próbowała w piątek zdystansować się od swojej byłej członkini Birgit Malsack-Winkemann, sędziny, która w środę rano została aresztowana w swoim domu w zachodnim Berlinie za to, że rzekomo była jedną z głównych spiskowców. Po zamachu stanu miała być ministrem sprawiedliwości.

Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie