Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 176

Mjanma utrzymuje dobre relacje z Rosją - oba kraje objęte są sankcjami ze strony Zachodu. Na Mjanmę sankcje zostały nałożone, po tym jak w kraju tym doszło do wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego obalony został demokratycznie wyłoniony rząd.

Rosja, objęta sankcjami za inwazję na Ukrainę, szuka nowych kupców na swoje surowce energetyczne w Azji, po tym jak Europa - największy przed wojną na Ukrainie odbiorca gazu i ropy z Rosji - podjęła decyzję o wprowadzeniu embarga na rosyjską ropę (wcześniej UE wprowadziła też embargo na węgiel z Rosji). 

Czytaj więcej

Think tank z USA: Rosyjska armia traci pewność, że Krym jest bezpieczny

- Otrzymaliśmy zgodę na importowanie benzyny z Rosji - oświadczył rzecznik junty w Mjanmie, Zaw Min Tun, w czasie konferencji prasowej.

Zaw Min Tun dodał, że władze Mjanym zdecydowały się na zakupy ropy i benzyny w Rosji ze względu na jej "jakość i niską cenę".

350 proc.

O tyle wzrosła w Mjanmie cena benzyny od czasu przejęcia władzy przez wojskową juntę

Dostawy ropy i benzyny z Rosji do Mjanmy mają zacząć się we wrześniu.

Obecnie Mjanma importuje paliwo głównie z Singapuru.

Zaw Min Tun poinformował też, że władze Mjanmy rozważą rozpoczęcie wspólnych poszukiwań ropy w kraju wraz z Rosją i Chinami.

Od czasu przejęcia władzy przez wojskową juntę w Mjamnie, ceny paliwa w tym kraju wzrosły o 350 proc. do poziomu ok. 1 dolara za litr.

W ubiegłym tygodniu niektóre stacje benzynowe w kraju zostały zamknięte, ze względu na brak benzyny.

Rosja jest głównym dostawcą uzbrojenia dla armii Mjanmy - zauważa Reuters.