Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 163

W poniedziałek USS Kearsarge, wraz z okrętami desantowymi USS Arlington i USS Gunston Hall, obiorą kurs na północną część Morza Bałtyckiego, gdzie 19 sierpnia wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach marynarek wojennych USA i Finlandii. Ćwiczenia odbędą się u wybrzeży fińskiego półwyspu Hanko. 

Łącznie, na pokładach trzech amerykańskich okrętów desantowych, znajduje się ok. 2 tys. marynarzy i żołnierzy piechoty morskiej USA.

Finlandia i Szwecja wystąpiły z formalnym wnioskiem o członkostwo w NATO 18 maja

W czasie ćwiczeń na Morzu Bałtyckim strona amerykańska i fińska będą szkolić się w zakresie interoperacyjności sił zbrojnych obu krajów.

W ćwiczeniach wezmą też udział myśliwce fińskich sił powietrznych i amerykańskie śmigłowce Blackhawk i Chinook.

Amerykańskie okręty pojawiają się w fińskich portach kilka dni po tym, jak Senat USA zagłosował za ratyfikacją protokołów ws. akcesji Finlandii i Szwecji do NATO.

Czytaj więcej

USA: Jeden senator głosował przeciw rozszerzeniu NATO. Dlaczego?

Finlandia i Szwecja wystąpiły z formalnym wnioskiem o członkostwo w NATO 18 maja. Oba kraje dokonały zmiany swojej polityki, która dotychczas zakładała zachowanie neutralności, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Lądowa granica między Finlandią a Rosją liczy ponad 1 300 km. Szwecja graniczy z Rosją na Morzu Bałtyckim.