Formalnie w Polsce instytucja lidera opozycji nie istnieje. Jest ona charakterystyczna dla Wielkiej Brytanii, gdzie funkcjonuje system de facto dwupartyjny i lider partii, która przegrała ostatnie wybory stoi na czele tzw. gabinetu cieni - alternatywnego rządu, w skład którego wchodzą odpowiednicy zasiadających w rządzie ministrów, których zadaniem jest monitorowanie działalności poszczególnych resortów.

Podobny system istnieje w innych państw o tradycji anglosaskiej - np. Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie.

W Polsce stworzenie instytucji lidera opozycji w Polsce proponował - przed kilkoma laty - Jarosław Kaczyński. - Osobiście uważam, że lider opozycji powinien mieć taki status jak wicepremier. Takie rozwiązania należy wprowadzić i wierzę, że przyczynią się do tego, że dyskurs polityczny w Polsce dzięki temu się zmieni. Dziś on jest na poziomie czystego szaleństwa - mówił w 2016 roku, w rozmowie z "Rzeczpospolitą", Jarosław Kaczyński.

Czytaj więcej

Sondaż: Tusk liderem opozycji. Trzaskowski, Bosak i Hołownia daleko w tyle

W poprzednim sondażu, w którym spytaliśmy o lidera opozycji w Polsce (na początku lutego tego roku) najwięcej wskazań - 36,3 proc. - uzyskał Donald Tusk.

W najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl również Tusk jest tym politykiem, który uzyskał najwięcej wskazań - 31,6 proc.

Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, którego za lidera opozycji uważa 7,7 proc. ankietowanych.

6 proc. respondentów jest zdania, że liderem opozycji jest Krzysztof Bosak.

Włodzimierza Czarzastego za lidera opozycji uważa 3,3 proc. ankietowanych.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

2,9 proc. respondentów uważa, że liderem opozycji jest Jarosław Gowin.

Dla 2,6 proc. respondentów liderem opozycji jest Władysław Kosiniak-Kamysz.

5,2 proc. ankietowanych za lidera opozycji uważa innego polityka.

40,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej za lidera strony opozycyjnej częściej uważają mężczyźni (37%) niż kobiety (27%). Udział osób wskazujących na Donalda Tuska wzrasta razem z wiekiem respondentów (24% pośród najmłodszych, 38% wśród najstarszych). Byłego przewodniczącego Rady Europejskiej za postać stojącą na czele polskiej opozycji uważa 37% badanych z wyższym wykształceniem i 4 na 10 osób o dochodach wynoszących od 3001 zł do 5000 zł netto. Odpowiedzi takie udzieliło 41% osób z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17.05-18.05.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.