Natychmiast po przemówieniu prezydenta Ukrainy parlament rozpoczął debatę na temat epidemii covidu. Wywołało to oburzenie w szeregach opozycji, która domagała wystąpienia kanclerza Scholza i dyskusji na temat wojny w Ukrainie. Okrzyki w rodzaju „niegodziwość” towarzyszyły słowom prowadzącej obrady wiceprzewodniczącej Katrin Göring-Eckardt, która po zakończonym owacjami wystąpieniu Zełenskiego bez ogłoszenia przerwy składała życzenia urodzinowe czwartkowym jubilatom, po czym przeszła do drugiego punktu obrad. CDU/CSU oskarżyły partie koalicji rządzącej o karygodny brak wrażliwości w obliczu zbrodniczej napaści na Ukrainę.

Strona rządowa broniła się, że brak debaty był w gruncie rzeczy wyrazem szacunku, gdyż pozwoliło to wybrzmieć słowom prezydenta bez dodatkowych komentarzy. Podobnie było po wystąpieniu Zełenskiego przed Kongresem USA, ale prezydent Biden przyznał zaraz potem Ukrainie 800 mln dodatkowej pomocy.

Czytaj więcej

Zełenski apeluje do Scholza i Niemców: Zniszczcie mur między nami

Tak czy owak jest to pierwszy zgrzyt w jednolitej postawie głównych niemieckich sił politycznych wobec rosyjskiej agresji. Inaczej jest z opozycyjną prawicowo-populistyczną AfD, która Ukrainę przedstawia jako „ofiarę konfrontacji” Zachodu z Rosją. Postkomuniści z prorosyjskiego ugrupowania Die Linke przyczyn obecnej wojny dopatrują się w „wojnie domowej na wschodzie Ukrainy w wyniku zamachu stanu wspieranego przez Zachód w lutym 2014 r.”.

Zełenski nie szczędził słów krytyki wobec Niemiec, jak i podziękowań za dotychczasową pomoc. Mówił o murze pomiędzy wolnością a niewolą przebiegającym przez Europę. Nord Stream 2, brak prewencyjnych sankcji wobec Rosji, postawa UE i NATO w sprawie członkostwa Ukrainy – to w jego ocenie kamienie umacniające ten mur. Zakończył, przypominając słowa Reagana skierowane do Gorbaczowa, aby zburzył mur berliński. – Zwracam się do ciebie, drogi kanclerzu Scholz, zburz ten mur. Daj Niemcom przywództwo, na które zasługują. Aby twoi potomkowie byli z ciebie dumni. Wesprzyj pokój, wesprzyj Ukrainę. Zatrzymaj tę wojnę.