Garri Kasparow powiedział, że kraje zachodnie powinny odwołać swych ambasadorów z Moskwy. Jego zdaniem, Rosja powinna zostać wykluczona z agencji Interpol, a nad Ukrainą należy wprowadzić strefę zakazu lotów.

- Rosja powinna zostać cofnięta do epoki kamienia, tak, by mieć pewność, że przemysł naftowy, gazowy i wszelkie inne ważne gałęzie przemysłu, które są kluczowe dla przetrwania reżimu, nie mogły funkcjonować bez technologicznego wsparcia Zachodu - powiedział Kasparow.

Czytaj więcej

Metropolita z Ukrainy do matek z Rosji: Rodziłyście dzieci, by ginęły jako mordercy?

Garri Kasparow od lat krytykuje politykę Władimira Putina. Rozważał start w wyborach prezydenckich w 2008 r., ale zrezygnował. W 2013 r. wyjechał z Rosji, w Nowym Jorku został prezesem fundacji zajmującej się prawami człowieka, uzyskał też obywatelstwo chorwackie. Jego zdaniem, dopóki Rosją rządzi Władimir Putin, w regionie nie będzie pokoju.

- Lista tego, czego Putin "nigdy by nie zrobił" jest bardzo długa - zaznaczył. Dodał, że Putin "popełnił niewyobrażalne zbrodnie wojenne".

Garri Kasparow ocenił, że prezydent USA Joe Biden zbyt późno podjął kroki mające na celu powstrzymanie prezydenta Rosji. - Mam nadzieję, że Amerykanie zmienią swoją strategię i pokażą swoją siłę - powiedział Reuterowi były mistrz świata w szachach.

Czytaj więcej

Zełenski: Jeśli nas już nie będzie, następne będą Łotwa, Litwa, Estonia

Atak wojsk rosyjskich na Ukrainę rozpoczął się 24 lutego. 3 marca podczas drugiej tury rozmów delegacje obu państw uzgodniły potrzebę ustanowienia korytarzy humanitarnych i możliwego zawieszenia broni wokół nich - wynika z wypowiedzi negocjatorów z Kijowa i Moskwy.