W pierwszym w tym roku sondażu poparcia dla partii politycznych PiS jest zwycięzcą zarówno, gdy nie ma konsolidacji opozycji, jak i wtedy, gdy następuje jej częściowe zjednoczenie.

W pierwszym wariancie naszego badania sprawdziliśmy, na jakie poparcie mogą liczyć partie, idąc pod własnymi szyldami. Zwycięża Zjednoczona Prawica (33,2 proc.), KO może liczyć na 20,6 proc. Ruch Szymona Hołowni na 12,6 proc., Lewica zdobywa 7,7 proc. W Sejmie byłaby jeszcze Konfederacja z 6,4 proc. oraz Koalicja Polska–PSL z 5,2 proc. Niezdecydowanych jest aż 14,3 proc.

Co ciekawe, identyczny wynik PiS miało także w ostatnim badaniu IBRiS dla WP.pl (21–22 grudnia 2020 roku). Nie to jest jednak najistotniejsze. Najbardziej interesująca wydaje się strategia opozycji. Coraz głośniej mówi się o jej konsolidacji.

Sprawdziliśmy i taki wariant. PiS uzyskuje 32,7 proc.

Blok PO–Nowoczesna–Lewica ma 30,5 proc. Blok Szymona Hołowni i PSL – 14,5 proc. Konfederacja ma 7,5 proc. Niezdecydowanych – co jest bardzo ważne – jest nawet nieco więcej niż w wariancie pierwszym, czyli 14,8 proc.

Czy i jak w praktyce opozycja się ułoży, pozostaje sprawą otwartą. Politycy z różnych partii mówią o utworzeniu bloków lub bloku, ale zwykle zastrzegają, że do takiej rozmowy powinno dojść bliżej terminu wyborów, gdy znane będą też reguły gry.

– Wszystkie warianty są możliwe. Możliwy jest szeroki blok, ale najbardziej prawdopodobne jest powstanie bloku centrum PO–PSL z Szymonem Hołownią i drugiego bloku Lewicy – prognozuje nasz rozmówca z zarządu PO.

O zjednoczenie się opozycji pytamy też polityków Koalicji Polskiej–PSL. – Wybory europejskie w 2019 roku pokazały, że jedna lista przegra z PiS. Poza wspólnotą celu musi być też wspólnota wartości. Dlatego już przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi mówiliśmy, że dwa bloki opozycji dają szansę na zachowanie zarówno wspólnoty celu, jak i wspólnoty wartości. I naszym zdaniem jest to na ten moment najbardziej efektywne – mówi nam Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Politycy opozycji zastanawiają się też, czy PiS do końca kadencji zmieni ordynację wyborczą. Jednak większość naszych rozmówców jest sceptyczna, wskazując podziały w samej Zjednoczonej Prawicy.

Sondaż pokazuje sytuację na starcie 2021 r. Dla PiS poza kwestiami bieżącymi, jak program szczepień, który wchodzi w decydującą fazę, liczy się teraz najbardziej nowy plan na ład po pandemii. – Tak duża liczba osób niezdecydowanych pokazuje, że po decyzji TK wyborcy, którzy odeszli od nas, nie znaleźli dla siebie nikogo – mówi nam poseł PiS.

I dodaje, że plan tego „polskiego ładu", który zapowiadali już liderzy PiS, może być nową ofertą, która zmieni sondaże.