Dziś 13 z 17 ekspertów z Rady medycznej przy premierze Morawieckim złożyło dymisję. Jako powód wskazali głównie "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią".

Czytaj więcej

Członkowie Rady Medycznej przy premierze podają się do dymisji

Opozycja domaga się dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, złożenie tego wniosku po rozmowach z innymi partiami opozycyjnymi zapowiedziała Lewica.

Głos w sprawie rozpadu Rady Medycznej zabrał także przewodniczący PO Donad Tusk.

- Od początku pandemii ten rząd, Morawiecki, Kaczyński, przedkładali własny polityczny interes - a niektórzy z nich także własne, brudne finansowe interesy - ponad zdrowie i życie Polaków - mówił w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Tusk przypomniał, że z powodu Covid-19 zmarło już ponad 100 tys. Polaków, umiera ich najwięcej od czasu II wojny światowej. Jego zdaniem odpowiadają za to politycy, którzy nie słuchali rekomendacji przez siebie powołanej Rady Medycznej.

- Ja wiem, jeszcze przez jakiś czas będziecie rządzić - mówił Tusk. - Ale już dziś nie macie prawa spojrzeć Polakom w oczy. I odpowiecie za to, za tę niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi tylko dlatego, że nie mieliście odwagi - abo interesu - w tym, żeby respektować rekomendacje powołanej przez was rady Medycznej.

- Wszyscy będziemy o tym pamiętać - zakończył lider PO.