Premier Castex powiedział w poniedziałek wieczorem, że piąta fala pandemii przetacza się przez kraj. Dodał, że obecna sytuacja jest lepsza niż przy poprzednich falach i nie ma potrzeby wprowadzania drastycznych środków, aby uratować Boże Narodzenie.

Minister zdrowia Olivier Veran wskazał, że połączenie szczepień i bardziej rygorystyczne społeczne dystansowanie pozwoli Francji uniknąć ponownego lockdownu, środka obecnie obowiązującego w kilku krajach europejskich.

- Chcemy przejść przez tę falę pandemii bez nowych ograniczeń dla całej populacji francuskiej, bez względu na to, czy osoby są zaszczepione czy też nie - powiedział.

Czytaj więcej

Nowy Jork wprowadza obowiązek szczepień dla pracowników

Od piątku we Francji kluby nocne będą zamknięte przez cztery tygodnie, a rząd wezwał obywateli do dobrowolnego ograniczenia prywatnych i zawodowych spotkań, jednocześnie zaostrzając wymagania dotyczące noszenia masek w szkołach.

Od 15 grudnia dzieciom w wieku od pięciu do 11 lat z nadwagą lub cierpiącym na poważne dolegliwości zdrowotne zostanie udostępniona możliwość zaszczepienia się. Dzieci w wieku powyżej 12 lat mogą już być zaszczepione.

Minister Veran powiedział, że Francja 13 grudnia otrzyma pierwsze dostawy szczepionek Pfizera dla dzieci. Ma nadzieję, że szczepionki będą dostępne dla wszystkich dzieci od 20 grudnia.

Czytaj więcej

Włosi zaostrzają obostrzenia wobec niezaszczepionych

Veran powiedział również w kraju zidentyfikowano 25 dodatnich przypadków wariantu Omikron - 21 to osoby powracające z południowej Afryki.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Wskaźnik zakażeń zaczął się zmniejszać, ale nadal pozostaje wysoki. W poniedziałek, siedmiodniowa średnia nowych przypadków wzrosła o 44 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Porównując dwa poprzednie tygodnie był to wzrost o 80 proc.