Premier, na kilka miesięcy przed wyborami w Australii, które odbędą się w maju 2022 roku, cieszy się poparciem najniższym od marca 2020 roku - wówczas był krytykowany za sposób, w jaki jego rząd walczył z pustoszącymi Australię pożarami. 

Wynik sondażu oznacza, że nie spełniły się nadzieje premiera i jego otoczenia związane z pozytywnym wpływem na jego notowania decyzji rządu o łagodzeniu obostrzeń wprowadzonych w związku z COVID-19. W ostatnich tygodniach rząd zdecydował się m.in. by po półtora roku otworzyć granice kraju i ponownie umożliwić Australijczykom wyjazdy poza terytorium Australii.

Czytaj więcej

Premier Australii: Nie skłamałem, odkąd zostałem wybrany do parlamentu

Ten sam sondaż wskazuje, że Morrison nadal postrzegany jest jako lepszy kandydat na premiera niż jego główny rywal, lider Partii Pracy, Anthony Albanese (Morrisona jako lepszego kandydata na premiera wskazuje 46 proc. respondentów, a Albanese - 38 proc.). W ciągu trzech tygodni przewaga Morrisona nad Albanese zmalała jednak o sześć punktów procentowych.

Z sondażu Newspoll wynika też, że koalicyjny rząd Morrisona tworzony przez Partię Liberalną i Narodową Partię Australii przegrywa z Partią Pracy uzyskując poparcie na poziomie 47 proc. przy 53 proc. poparcia dla głównej partii opozycyjnej (gdy ankietowanych pytano o poparcie wyłącznie dla koalicji i Partii Pracy).

46 proc.

Tylu Australijczyków uważa, że Morrison byłby lepszym premierem kraju niż jego rywal, Anthony Albanese