Praktyczne działania na manewrach Zapad-2021 (Zachód-2021) potrwają od 10 do 16 września. Odbędą się na dziewięciu poligonach w Rosji i pięciu - na Białorusi, a także w południowej części Bałtyku.

Wspólne ćwiczenia strategiczne sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi odbywają się co dwa lata.

Tym razem, jak przekazało rosyjskie Ministerstwo Obrony, bierze w nich udział 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. W ćwiczeniach Zapad wykorzystanych zostanie 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów, 240 dział, systemy rakietowe, moździerze oraz okręty.

Czytaj więcej

Rosja wysłała myśliwce Su-30 na Białoruś. Będą pilnować granic

W ramach ćwiczeń na Białoruś wysłano ok. 2,5 tys. żołnierzy rosyjskich. Zachodni Okręg Wojskowy przekazał, że na manewry przybyły też kontyngenty żołnierzy z Armenii, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii i Sri Lanki.

Podczas ćwiczeń przetestowany ma być nowy sprzęt wojskowy.

Piętnaście okrętów oraz jednostki wsparcia Floty Bałtyckiej udały się w rejon Bałtyku - podał rosyjski MON.

Czytaj więcej

Rosja przeprowadza ćwiczenia wojskowe na Kurylach

W planie ćwiczeń Zapad-2021 jest obrona przeciw okrętom podwodnym i atakom z powietrza, wsparcie minowe, a także ostrzał rakietowy i artyleryjski przeciw celom symulującym okręty i samoloty. Na morzu operują okręty desantowe, korwety, okręty rakietowe i do zwalczania okrętów podwodnych, okręty podwodne oraz jednostki floty pomocniczej.

Ćwiczenia Zapad-2021 zostały oficjalnie rozpoczęte 9 września. Wiceszef rosyjskiego resortu obrony Nikołaj Pankow powiedział, że mają one charakter "czysto defensywny".

Czytaj więcej

Kamiński o stanie wyjątkowym: Po drugiej stronie granicy niebezpieczni ludzie

Równolegle z ćwiczeniami Zapad-2021 Flota Północna Rosji rozpoczęła duże manewry, w których bierze udział 50 okrętów, 120 samolotów i śmigłowców oraz ok. 8 tys. personelu wojskowego. Manewry odbywać się będą m.in. na wodach Morza Barentsa.

Z kolei 8 września Wschodni Okręg Wojskowy informował, że z udziałem żołnierzy, czołgów i artylerii rozpoczęły się ćwiczenia na Wyspach Kurylskich.