Minął miesiąc od powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki i objęcia przez niego władzy w Platformie Obywatelskiej. Aksamitna rewolucja w partii sprawiła, że doszło do przetasowań, jeśli chodzi o drugie i trzecie miejsce w ramach opozycji. Na miejsce największej partii rywalizującej z PiS wróciła Platforma Obywatelska.

Plan Polski 2050

W nowym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" z 31 lipca – 1 sierpnia PiS może liczyć na 33,6 proc. W porównaniu z analogicznym badaniem IBRiS dla „Rzeczpospolitej" przeprowadzonym 19–20 czerwca PiS straciło 1,1 pkt proc. Dużo większe zmiany dotyczą opozycji. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska z poparciem 27,3 proc. Przed powrotem Donalda Tuska poparcie dla niej we wspomnianym badaniu IBRiS wynosiło zaledwie 13 proc.

Rzeczpospolita

Szymon Hołownia w naszym nowym sondażu może liczyć na 11,1 proc. Ponad miesiąc temu ruch Hołowni miał 20,2 proc. w badaniu dla „Rzeczpospolitej". Jednak nasi rozmówcy z Polski 2050 już po powrocie Donalda Tuska spodziewali się przejściowego spadku poparcia dla ich formacji. – To krótkoterminowe. Jesienią sytuacja będzie inna – rzuca jeden z naszych informatorów z Polski 2050. I podkreśla (co mówi też sam Hołownia), że Polska 2050 ma konsekwentną strategię polegającą na budowaniu i poszerzaniu własnego elektoratu. Hołownia w rozmowie z Gazeta.pl obstawił, że pod koniec roku jego ruch będzie miał w badaniach 20 proc., a później poparcie (właśnie poprzez budowanie własnego elektoratu) będzie rosnąć.

Lewica i PSL stabilnie

W sondażu IBRiS Lewica ma 9,1 proc. – to identyczny wynik, jak przed powrotem Donalda Tuska, ale i przed początkiem poważnego starcia wewnętrznego w samym ugrupowaniu. Tłem były kwestie dotyczące zjednoczenia z Wiosną oraz niektórych działań liderów Lewicy, przede wszystkim Włodzimierza Czarzastego, w tym prowadzenia wiosną rozmów z rządem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie europejskich funduszy. W ostatnich dniach jednak doszło do deeskalacji sporu. W ubiegły weekend nie odbyła się zapowiadana przez Tomasza Trelę i innych „buntowników" Rada Krajowa partii, a Lewica zmierza teraz do zakończenia procesu zjednoczenia i kongresu 9 października, na którym dojdzie do wyborów nowych władz ugrupowania, które powstało po połączeniu Wiosny i SLD.

Lewica od kilku miesięcy stawia na budowanie „społecznej" nogi oraz pozyskiwaniu elektoratu, który nie będzie przechodził do Platformy Obywatelskiej.

Nie zmienia się poparcie dla PSL-Koalicji Polskiej, która zarówno na początku sierpnia, jak i pod koniec czerwca balansuje na granicy progu wyborczego i ma 5 proc. Ludowcy od kilku miesięcy znajdują się w podobnej pozycji, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki – przynajmniej w tym badaniu – nie miał na ich poparcie wpływu.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Zmiany są widoczne za to w poparciu dla Konfederacji, która w czerwcowym badaniu dla „Rzeczpospolitej" miała 10,3 proc., a teraz może liczyć na wynik analogiczny do poparcia dla ludowców – 5 proc.

Konfederacja w ostatnich tygodniach stawia na cykl spotkań „Wakacje z Konfederacją" – rozmów z wyborcami w najpopularniejszych polskich miejscowościach wypoczynkowych. Konfederacja nie zajmuje w ostatnich tygodniach wyrazistego stanowiska w sprawie lex TVN.

Niezdecydowanych w naszym sondażu jest 9 proc., a chęć głosowania wynosi 53,6 proc.

Wakacje z polityką

W tym miesiącu planowane jest tylko jedno posiedzenie Sejmu – 11 sierpnia. Być może wtedy dojdzie do głosowania nad wspomnianą wcześniej ustawą lex TVN.

Swój objazd po Polsce kontynuuje Donald Tusk. Lider PO ma w czwartek w Nakle nad Notecią spotkać się z samorządowcami i mieszkańcami z województwa kujawsko-pomorskiego. Tusk zapowiedział, że chce objechać wszystkie powiaty w Polsce.

Spotkania w całym kraju kontynuuje też ruch Hołowni w ramach akcji „Poznajmy się". Swoje wydarzenia w różnych miejscowościach w Polsce organizują też posłanki Lewicy, a PiS promuje od wielu tygodni program Polski Ład, przede wszystkim z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.