[b][ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/2,256762.html]Wideokomentarz Piotra Semki: PiS nie chce się już dąsać[/link][/li][/ul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/2,256782.html]Rozmowa z Adamem Bielanem[/link][/li][/ul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/107684,256742_Gosiewski__Nie_potrzebujemy_balonikow.html]Rozmowa z Przemysławem Gosiewskim[/link][/li][/ul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/107684,256602_Ryszard_Legutko__Trzeba_bylo_przerwac_spirale_agresji_.html]Rozmowa z prof. Ryszardem Legutko[/link][/li][/ul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/16,256330_Kaczynski__Pokoj__a_nie_wojna__Tusk__zwyciezylismy.html]Relacja z pierwszego dnia obrad[/link][/li][/ul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/16,256406_Premier__albo_na_kongres__albo_nie_jade.html]Dlaczego Tusk nie pojechał do Krakowa[/link][/li][/ul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/16,256704_Kaczynski_wedlug_Palikota.html]Jak Palikot Kaczyńskiemu przemówienie napisał[/link][/li][/ul]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/16,256643_Kardynal_Dziwisz_odpowiedzial_na_prosby_PiS.html]Co kard. Dziwisz powiedział delegatom[/link][/b][/li][/ul]

Za plecami prezesa siedziała grupa młodych ludzi, a on sam powiedział pod adresem młodzieży kilka ciepłych słów. Być może to efekt głosów krytyki pod adresem wczorajszego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, [link=http://www.rp.pl/artykul/16,256522_Z_kuluarow___Kaczynski_zapomnial_o_mlodziezy_.html" "target=_blank]o których pisaliśmy[/link].

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Kaczyński zaczął od żartu. - Muszę skończyć w godzinę, bo potem grają Polacy - mówił nawiązując do [link=http://www.rp.pl/artykul/2,256645_Polacy_wroca_z_tarcza.html]dzisiejszego meczu szczypiornistów[/link]. Potem było poważniej. Ostateczny program PiS będzie znany za dwa lata, gdyż będzie to program wyborczy. Teraz - zaznaczył prezes - rozpoczyna się dyskusja nad programem, który został przygotowany na kongres.

- Będziemy walczyć o państwo narodowe - zapewniał. - Ale nie może być ono byle jakie. Kluczowa jest solidarność, która spaja państwo i bezpieczeństwo jednostki. Państwo ma służyć dobrej konkurencji - kontynuował Kaczyński.

Mówił o brakach, które jego zdaniem należy wypełnić. - Polska jest dużym narodem i powinniśmy mieć to wszystko co mają inne duże narody - powiedział. Wymienił autostrady, lotniska i obiekty kulturalne. - Dlaczego w Polsce ma nie być olimpiady? - pytał.

[srodtytul]Wolność gospodarcza[/srodtytul]

- Musimy podjąć działania, by to zmienić - oświadczył Kaczyński. Jego zdaniem gospodarka może rozwijać się dzięki środkom unijnym. - Musimy mieć wolność gospodarczą. Stawiamy na innowację - przekonywał.

- Polska musi być zinformatyzowana, są na to środki - zapewniał. - Z tego celu nie zrezygnujemy.

[srodtytul]Reforma państwa[/srodtytul]

- Państwo polskie trzeba zmieniać na górze - mówił Kaczyński, wymieniając mi in. relację premiera i prezydenta oraz rolę Trybunału Konstytucyjnego. Jako zmianę oddolną prezes PiS określił reformę samorządów - Trzeba je przewietrzyć, musimy wprowadzić tylko dwie kadencje.

- Reform było wiele, ale ważny jest styl - nawoływał Kaczyński.

[srodtytul]Naród zjednoczony, wbrew oskarżeniom[/srodtytul]

Mówiąc o kolejnym filarze programu Kaczyński przedstawił swoją wizję nowoczesnego narodu. - Możemy przyjmować wzory, ale selektywnie. To nie tak, że wszystko nasze jest złe, a obce dobre - mówił. - Nowoczesny naród nie wyrzeka się swoich korzeni.

- Odrzucamy wszystko co jest próbą podważenia naszych moralnych praw wynikłych z przebiegu II wojny światowej. - Stawia się nas po stronie katów - uważa Kaczyński. - Naród nowoczesny potrafi się przed takimi oskarżeniami bronić.

- To nie nacjonalizm, ani ksenofobia - zapewniał.

Zdaniem byłego premiera po upadku komunizmu dostęp do pieniędzy, pozwalających przekonać do swoich poglądów mieli jedynie współdziałający z komunizmem i otrzymujący pomoc z Zachodu. - Tak jest do dziś, zmienimy to, utworzymy fundusz społeczny, który pozwoli każdemu na wyrażanie swoich poglądów - przekonywał.

[srodtytul]Bezpieczne państwo i obywatel[/srodtytul]

- Zero tolerancji dla przestępców - mówił Kaczyński, przedstawiając politykę bezpieczeństwa. - To objaw solidarności i obowiązek państwa.

Program PiS odnosi się nie tylko do bezpieczeństwa obywateli, ale także bezpieczeństwa państwa. - Zapewni nam to stanowcza polityka międzynarodowa. - Trzeba umieć powiedzieć "nie".

[srodtytul]Obrona "instytucji prawdy"[/srodtytul]

Prezes PiS zapowiedział , że jego partia będzie bronić Instytutu Pamięci Narodowej i mediów publicznych, bo są to "instytucje prawdy".

Ocenił, że każdy, kto podnosi na te instytucje rękę, "działa przeciwko polskiej demokracji, przeciwko prawom polskich obywateli w imię interesów różnych, niewielkich mniejszości".

[srodtytul]Panele i rozgrzewka Kurskiego[/srodtytul]

Podczas debaty o polityce prorodzinnej owacjami przyjęto Jacka Kurskiego, który w wiecowym stylu rozgrzewał dziś delegatów.

— To jest wielki kongres! Nasze święto! To warto pokazywać! — wołał. Gdy dostał burze oklasków rzucił: — Bije w nas polskie serce,które pozwoli zwyciężyć. Szczęść Boże!

Kurski krytykował też media elektroniczne,że nie relacjonują bogatej dyskusji programowej.

Na kongresie odbywały się debaty panelowe. - Doskonale sprawdził się system panelowy, odbyło się szereg dyskusji bardzo pogłębionych - mówił Konrad Szymański, eurodeputowany. - Kongres pokazał, że PiS jest gotów podjąć merytoryczną debatę z Platforma i wreszcie przekuć balon robienia z polityki cyrku, co dzisiaj jest doktryną narzuconą przez PO, a z drugiej strony opowiadania bajek w polityce. Pis chce przejścia na poziom konkretów, na którym Platforma niewiele ma do powiedzenia. Jeżeli ten balon PO zostanie przebity Pis będzie zdolny do przejęcia władzy - ocenił Szymański.

[ramka]

[srodtytul]Z programu PiS[/srodtytul]

[b]O polityce prorodzinnej: [/b] "Polska rodzina przestaje być miejscem, w którym się wychowujemy, uspołeczniamy i stajemy wrażliwi moralnie". Wśród propozycji - wydłużenie urlopu macierzyńskiego o osiem tygodni, wprowadzenie karty rodziny wielodzietnej, uprawniającej do zniżek m.in. w komunikacji, oraz uruchomienie programu budowy mieszkań dla rodzin.

[b]O bezpieczeństwie:[/b] Zwiększeniu bezpieczeństwa ma służyć stanowczość i niezwłoczność w reakcji na bezprawne nawet stosunkowo drobne, naruszenia. Wśród propozycji - utworzenie specjalnej jednostki prokuratury do zwalczania przestępczości zorganizowanej, wzmocnienie ochrony osób narażonych na przemoc domową, upublicznianie wizerunków przestępców seksualnych, a także reforma Krajowej Rady Sądownictwa.

[b]O gospodarce:[/b] "Celem naszej polityki będzie zrównanie poziomu życia Polaków i obywateli najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej". Wśród propozycji - powołanie Państwowej Rady Rozwoju, uproszczenie systemu podatkowego, pomoc dla przedsiębiorców, przyspieszenie budowy dróg i autostrad. [link=http://www.rp.pl/artykul/5,256682_Kowal__Wiemy_jak_poukladac_energetyczne_puzzle.html" "target=_blank][b]Rozmowa z Pawłem Kowalem o programie energetycznym PiS[/b][/link]

[b]O polityce zagranicznej:[/b] "Realizacja interesu narodowego wymaga odrzucenia klientyzmu". Wśród propozycji - wystąpienie z planem reformy NATO, podtrzymanie priorytetowego partnerstwa z USA, odrzucenie polityki klientyzmu oraz rezerwa w stosunku do UE.

[b]O rynku pracy i rolnictwie:[/b] Wśród propozycji - możliwość powoływania prywatnych agencji pośrednictwa pracy, zwolnienie pracujących studentów z obowiązku płacenia składek ZUS, a także promocja polskiej marki żywności w Europie.

[b]O systemie władzy:[/b] "Opowiadamy się za systemem parlamentarno-gabinetowym, w którym władzę wykonawczą sprawuje rząd kierowany przez premiera. Pozycja szefa rządu w stosunku do ministrów zostanie wzmocniona o prawo udzielania ministrom wiążących wytycznych co do kierunków polityki". Wśród propozycji - jednoznaczne przypisanie premierowi i rządowi odpowiedzialności za bieżącą politykę, zmiany w Sejmie i Senacie, zachowanie finansowania partii z budżetu, a także powstanie dwóch nowych województw.

[/ramka]