Gangster „Lelek” nie żyje. Strzał padł podczas akcji CBŚP

We wtorek nad ranem policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji próbowali zatrzymać 56-letniego Jacka B. ps. „Lelek”. Znany na Dolnym Śląsku gangster prawdopodobnie popełnił samobójstwo zanim funkcjonariusze weszli do jego mieszkania.

Publikacja: 06.02.2024 12:05

Gangster „Lelek” nie żyje. Strzał padł podczas akcji CBŚP

Foto: CBŚP

56-letni Jacek B. ps. „Lelek” w latach 90. kierował dolnośląskim gangiem . Kierowana przez niego grupa rywalizowała z przestępcami ze Zgorzelca, grupą Zbigniewa M. ps. „Carrington”.

Jacek B. został skazany za kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym i zlecenie zabójstwa. Na wolność wyszedł w październiku 2016 roku po odbyciu kary 15 lat więzienia. Kilka lat później został ponownie zatrzymany w związku z podejrzeniem o udział w grupie zajmującej się wyłudzaniem VAT-u. Na wolność wyszedł po wpłaceniu kaucji.

Centralne Biuro Śledcze poinformowało we wtorek o próbie zatrzymania Jacka B. Nad ranem funkcjonariusze działający na polecenie Prokuratury Krajowej przeprowadzili akcję w województwie lubuskim. 

„W chwili, gdy funkcjonariusze z zespołu specjalnego próbowali dostać się do mieszkania mężczyzny, wewnątrz budynku padł strzał. Policjanci zastali w lokalu postrzelonego mężczyznę i ujawnili broń palną” - czytamy w komunikacie CBŚP.

„Lelek” nie żyje. Funkcjonariusze CBŚP próbowali zatrzymać gangstera

Mimo rozpoczętej natychmiast akcji reanimacyjnej, która była później kontynuowana przez ratowników medycznych, mężczyzna zmarł.

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Jacek B. miał być zatrzymany na polecenie wrocławskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej. W jego sprawie toczyło się śledztwo dotyczące zbrodni popełnianych na przełomie lat 90. i 00.

Śledczy ponownie podjęli działania w sprawie wojen gangów z lat 90. Wiele popełnionych w tamtym okresie przestępstw do tej pory nie zostało wyjaśnionych. 

Okoliczności wtorkowego zdarzenia będzie wyjaśniać prokuratura oraz policyjny wydział kontroli i Biuro Spraw Wewnętrznych.

Policja
Nieoficjalnie: Komendant stołeczny policji ma stracić stanowisko
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Policja
Zgłaszasz pirata drogowego? Spodziewaj się wezwania na policję lub do sądu
Policja
Jest nowy komendant główny policji. Marcin Kierwiński ogłosił decyzję
Policja
Emeryt z dodatkiem inwalidzkim ma być szefem policji. Komisja uznała, że ozdrowiał
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Policja
Wiceszefowa warszawskiej policji odwołana. Na stanowisku była trzy tygodnie