Według uzasadnienia ustawy po obniżce olej napędowy może być tańszy o 8 gr. na litrze, a po uwzględnieniu VAT o 10 gr. Od 1 stycznia do 31 maja to paliwo będzie tańsze o 5 gr, na litrze , a z VAT o 6 gr. Z kolei benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr. za litr, a z VAT o 17 gr., Od stycznia benzyna może być tańsza o 11 gr/l., Licząc z VAT to o 18 gr., mniej na litrze.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców.

Czytaj więcej

Ceny prądu i gazu w 2022. Gigantyczna podwyżka rachunków

Czytaj więcej

Gigantyczna podwyżka gazu. Taryfa detaliczna wzrosła o 83,7 proc.

Przewiduje także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Jak wynika z uzasadnienia, ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obowiązujące obecnie.

Ponadto ustawa czasowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd