Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”

Kapituły dwóch konkursów: Orzeł Innowacji oraz Orzeł Innowacji Startup, wybrały najlepsze nowatorskie rozwiązania. Wśród nagrodzonych znalazły się zarówno największe polskie firmy, które jednak potrafią odważnie postawić na nowości, jak i biznesy, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem.

Publikacja: 06.12.2019 01:00

Foto: Fotorzepa/Rafał Oleksiewicz

Za nami gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom dwóch konkursów „Rzeczpospolitej" dla firm, które w swojej działalności innowacyjność stawiają na bardzo ważnym miejscu. Są to konkursy Orzeł Innowacji, dla firm „dojrzałych", o ugruntowanej pozycji rynkowej, oraz Orzeł Innowacji Startup, dla młodych projektów. Wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli biznesu oraz instytucji zajmujących się promowaniem i wspieraniem innowacji.

Własny ekosystem innowacji

– To, co daje przewagę konkurencyjną gospodarkom, to własny ekosystem innowacji. System, który buduje przyszłość, buduje gospodarkę. Taki system innowacji jest nie do skopiowania. Zachwycamy się, jak tworzy się innowacje w Izraelu, w USA, ale te doświadczenia nie są do przeniesienia do Polski – powiedział podczas gali Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Orzeł Innowacji
Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”

– Ten system musimy zbudować sami, naszymi rękami i naszym wysiłkiem. W ARP uważamy, że jest to możliwe, jeżeli połączymy siły, środki, kompetencje, pomysłowość i finanse sektora publicznego i prywatnego. Tylko wtedy stworzymy warunki, aby innowacje, które powstają w Polsce, napędzały rozwój gospodarczy naszego kraju – dodał.

Nagrody i wyróżnienia w rywalizacji o nagrodę Orzeł Innowacji przyznane zostały w pięciu kategoriach: produkt, usługa, proces produkcyjny, marketing oraz inne. Do kapituły w tym konkursie zostali zaproszeni: Edyta Demby-Siwek, p.o. prezes Urzędu Patentowego RP, dr hab. Wojciech Domitrz, dziekan Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzej Koźmiński, prezydent Akademii Leona Koźmińskiego, Daniel Lichota, dyrektor Centrum Współpracy z Biznesem SGH, Dariusz Śliwowski, Paweł Zaczyński, dyrektor, Grant Thornton, Izabela Żmudka, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), oraz Marcin Piasecki, redaktor i publicysta „Rzeczpospolitej", który także prowadził galę.

Cel: komercjalizacja

Nagrody i wyróżnienia w rywalizacji o nagrodę Orzeł Innowacji Startup przyznano w siedmiu kategoriach: startup z potencjałem Polska–świat, startup z potencjałem Polska–świat – projekt, najlepsze rozwiązanie technologiczne, najlepsze rozwiązanie technologiczne – projekt, najlepsze rozwiązanie nietechnologiczne – projekt, rozwiązanie dla dobra wspólnego, rozwiązanie dla dobra wspólnego – projekt.

W tej części gali Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments One, mówił, że dziś uciera się pogląd, iż startupowcom jest trochę łatwiej niż zwykłym przedsiębiorcom, bo z większym przymrużeniem oka patrzy się na ich postępy lub ich brak. Tymczasem powinni oni prowadzić swój biznes tak jak każdy inny, z pełną odpowiedzialnością.

– W wielu przypadkach działalność sprowadza się do wizji, do bardzo błyskotliwego pomysłu, ale jest brak zdecydowania, jak rozwijać swoją technologię, brakuje rozeznania, jaki do niej dobrać model biznesowy, jak go sfinansować i wreszcie jak go skomercjalizować. Tych rzeczy nie można się nauczyć w kilka miesięcy. Wymagają one pewnej dojrzałości i bardzo twardych kompetencji – wskazał Jarosław Sroka. – I dobrze się dzieje, że na rynku jest bardzo dużo inicjatyw mentorskich i akceleracyjnych, gdzie pojawiają się ludzie z bardzo konkretną wiedzą, pomocną dla tego typu przedsiębiorców, a także z pieniędzmi i wymaganiami – zaznaczył.

Kulczyk Investments One, który zorganizował już trzy edycje skierowanego do młodych przedsiębiorców programu akceleracyjno-mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka, przyznał także swoją nagrodę specjalną. A jest nią udział w IV edycji programu w 2020 r. Nagrodę tę zdobyła firma Skriware.

Rady dla młodych biznesmenów przekazała także Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR).

– Twórcy startupów muszą pamiętać o tym, by jak najszybciej zweryfikować swoje pomysły z realiami rynkowymi. Czy są odbiorcy danego produktu czy usługi, którzy są skłonni za nie zapłacić – wskazała Eliza Kruczkowska. – W PFR jesteśmy otwarci na rozmowy o tym, jakie dana organizacja ma problemy i jak my i nasz zespół możemy je rozwiązać – podkreśliła.

Przypomniała, że PFR poprzez fundusz PFR Ventures ma do zainwestowania w najbliższych czterech latach 4 mld zł, a do tego trzeba doliczyć spore środki z NCBR. – Jesteśmy więc w ciekawym momencie dla Polski. Wymaganie, jakie mają nasze fundusze, jest proste: szukamy najlepszych projektów, czyli takich, które przyniosą największy zwrot z inwestycji i nie będą rozwijane tylko w Polsce, lecz będą miały na uwadze także rynki zagraniczne – dodała przedstawicielka PFR.

– Jak podliczyliśmy, po dziewięciu miesiącach tego roku w polskie startupy została zainwestowana rekordowa kwota 1 mld zł – podała Eliza Kruczkowska.

Do kapituły w tym konkursie zostali zaproszeni: Edyta Demby-Siwek, Eliza Kruczkowska, Patrycja Panasiuk, dyrektor Biura Innowacji PKN Orlen, Marcin Sowa, naczelnik Wydziału Rady Innowacyjności w Departamencie Innowacji Ministerstwa Rozwoju, Jarosław Sroka, Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji kapitałowych Adamed Technology, Paweł Zaczyński, Dariusz Żuk, prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i twórca m.in. Business Linku, Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Tauron, oraz Marcin Piasecki.

Kapituła przyznała również dwie dodatkowe nagrody. Człowiekiem branży startupów został Michał Sadowski, twórca m.in. firmy Brand24, a firmą branży została Booksy.

Prawidłowość przebiegu prac kapituły i wyboru laureatów potwierdzili przedstawiciele audytora konkursów, firmy Grant Thornton. Zbadała ona także zgłoszenia pod kątem czterech kryteriów: wiarygodności, szczegółowości, aktualności i kompletności. – W efekcie tych prac przedstawiliśmy kapitule listę zgłoszeń spełniających te kryteria – podkreślił Jan Letkiewicz, wiceprezes Grant Thornton.

Za nami gala wręczenia nagród i wyróżnień laureatom dwóch konkursów „Rzeczpospolitej" dla firm, które w swojej działalności innowacyjność stawiają na bardzo ważnym miejscu. Są to konkursy Orzeł Innowacji, dla firm „dojrzałych", o ugruntowanej pozycji rynkowej, oraz Orzeł Innowacji Startup, dla młodych projektów. Wydarzenie zgromadziło wielu przedstawicieli biznesu oraz instytucji zajmujących się promowaniem i wspieraniem innowacji.

Własny ekosystem innowacji

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Orzeł Innowacji
Nagrodziliśmy innowacyjne firmy i ich nowatorskie projekty
Orzeł Innowacji
Strumień z pieniędzmi nad Wisłą wysycha
Orzeł Innowacji
Poznaliśmy laureatów nagród „Orła Innowacji”
Orzeł Innowacji
W punkcie zwrotnym
Materiał partnera
Kondycja polskiego sektora bankowego wobec upadków banków w USA
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości