Serwis Oferteo.pl przeprowadził badanie wśród osób, które budowały dom w 2020 roku. - Wyniki pokazują, jak inwestorzy wspominają cały proces budowy i jakie budynki stawiano najczęściej – tłumaczą inwestorzy raportu.

Dodają, że ubiegły rok pokrzyżował plany wielu Polaków. - Osoby, które właśnie na rok 2020 zaplanowały budowę domu, stanęły przed nie lada wyzwaniem. W przypadku tak dużego przedsięwzięcia pierwsze kroki podejmowane były już wiele miesięcy wcześniej. Znaczna część inwestorów nie mogła pozwolić sobie na przekładanie rozpoczęcia budowy i podjęła decyzje o realizowaniu jej pomimo trwającej epidemii – mówią.

Badanie pokazało, że w 2020 roku Polacy najczęściej wznosili domy na działkach o wielkości między 10 a 20 arów. Taki metraż wybierany był przez 39 proc. badanych. Jest to wynik o 4 pkt proc. niższy niż rok wcześniej. Nieznacznie, bo o 1 pkt proc. wzrosła popularność działek od 5,01 do 10 arów. Na parcele większe niż 20 arów zdecydował się co piąty inwestor. Nowe domy aż w 51 proc. przypadków budowane były na terenach wiejskich.

15 proc. powstało w niedużych miastach od 11 do 51 tys. mieszkańców, a 12 proc. w miasteczkach do 10 tys. mieszkańców. - W poprzednich latach obserwowaliśmy trend budowy coraz mniejszych domów. Okazuje się, że w 2020 roku ten trend się odwrócił. Popularność najmniejszych domów, o powierzchni nieprzekraczającej 100 mkw., spadła z 32 do zaledwie 21 proc. O 4 proc. wzrósł natomiast odsetek osób wybierających nieruchomości między 101 a 150 mkw. Wyraźny wzrost widać też w kategorii od 151 do 200 mkw., która w 2020 znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 23 proc. (17 proc. w roku 2019) – mówią eksperci Oferteo.pl.

Niezmienne pozostały preferencje Polaków dotyczące liczby kondygnacji. - Inwestorzy wciąż najczęściej wybierają korzystny cenowo projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym (55 proc. ankietowanych). 30 proc. zdecydowało się na budowę domu parterowego, a 10 proc. – jednopiętrowego. Pozostali postawili dom dwupiętrowy – wynika z badania. 88 proc. domów wybudowanych w 2020 roku nie było podpiwniczonych, a 45 proc. nie posiadało garażu.

- Budynki w Polsce wciąż najczęściej powstają w technologii murowanej, jednak widać bardzo znaczący wzrost zainteresowania domami drewnianymi. W roku 2019 wybierało je 2 proc. inwestorów, a w 2020 było to już 16 proc. Na taką wyraźną zmianę wpływ mógł mieć fakt, że są one nieco tańsze i bardziej ekologiczne od domów tradycyjnych – tłumaczą analitycy Oferteo.pl. Do pokrycia dachu najczęściej (w 47 proc. przypadków) wybierano blachodachówkę. Na drugim miejscu znalazła się dachówka ceramiczna (34 proc.), a dalej dachówka cementowa (12,5 proc.).

– Na rynku budowlanym widać coraz więcej nowych rozwiązań, które na przestrzeni lat stopniowo budują swoją pozycję i zaufanie inwestorów. Taka dywersyfikacja rozwiązań daje możliwość wybrania opcji lepiej dopasowanej do potrzeb, a często także tańszej i szybszej w realizacji. Aby jednak tak się stało, warto poświęcić czas na zapoznanie się z rynkiem, wykonawcami i porównać oferty jak największej liczby firm – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2021 roku metodą CAWI na próbie 550 osób, które w 2020 roku budowały dom.