• Ile wynosi dziś RRSO dla kredytu w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na 30 lat, spłacanego w ratach równych? Analitycy Comperii.pl zebrali oferty kredytów hipotecznych dla trzech walut: PLN, EUR, CHF (poza standardowymi propozycjami banków znajdują się również oferty promocyjne i pakietowe).

– W pierwszej połowie maja dla modelowego kredytu hipotecznego na rynku było 49 ofert dla kredytu w złotych, 25 ofert dla kredytu w euro i zaledwie 13 propozycji dla franka szwajcarskiego – mówi Marcin Zienkiewicz, analityk Comperii.pl. – Średnie RRSO kredytów hipotecznych w PLN spadło w maju – w stosunku do kwietnia – o 0,05 pkt proc., do poziomu 6,45 proc. To rezultat pojawiania się promocyjnych ofert.

• W przypadku kredytów w walutach obcych, w ujęciu miesiąc do miesiąca, nastąpił również spadek o 0,08 pkt proc., do poziomu 4,97 proc., dla kredytów w europejskiej walucie i wzrost 0,06 pkt proc., do poziomu 5,95 proc., dla pożyczek w szwajcarskiej walucie– podaje Comperia.pl.

• Zdaniem Marcina Zienkiewicza warto pamiętać, że z pozoru niższe oprocentowanie kredytów w walutach obcych wcale nie musi być korzystniejsze. – Koszty spreadów i nerwowość związana z nagłymi wahaniami kursów walutowych z pewnością rekompensują posiadaczom kredytów złotowych nominalne różnice w kosztach kredytu – twierdzi analityk.

Założenia:

– wartość nieruchomości: 300 tys. zł

– kwota kredytu: 200 tys. zł

– okres kredytowania: 30 lat

– raty równe,

– kredyt na mieszkanie używane

RRSO jest średnią arytmetyczną wysokości oprocentowania ofert dla poszczególnych walut.