- W czerwcu sprzedaż apartamentów była jednak rekordowo mała – zastrzegają przedstawiciele portalu luksusowemieszkania.pl. Nabywców znalazły wtedy 264 mieszkania premium. W całym pierwszym półroczu sprzedano 2169 luksusowych lokali. – Średnia miesięczna to 362 sprzedane apartamenty. Lipcowy wynik jest o 25,7 proc. lepszy od średniej – wskazują analitycy portalu. - Porównując dane z lipca tego roku z danymi z lipca ubiegłego roku, kiedy to sprzedano 514 mieszkań, odnotowaliśmy spadek o 11,5 proc.  W porównaniu z całym rynkiem mieszkań w Polsce, na którym doszło do załamania, a spadki sięgnęły nawet 50 proc., widać wyraźnie, że rynek nieruchomości w segmencie premium jest całkowicie odporny na podwyżki stóp procentowych i inflację.

- Dane - zarówno za ostatni miesiąc, jak i całe pierwsze półrocze, potwierdzają tezę, że rynek nieruchomości w segmencie premium opiera się kryzysowi kredytowemu, jak zresztą każdy rynek dóbr luksusowych – komentuje Robert Chojnacki, założyciel serwisu luksuwowemieszkania.pl. – Apartamenty są kupowane głównie za gotówkę, więc podwyżki stóp procentowych, które wpływają na zdolność kredytową klientów, mają niewielkie przełożenie na ich decyzje zakupowe – zaznacza.

- Dobra kondycja rynku luksusowych apartamentów zupełnie mnie nie dziwi. W czasach niepewnej sytuacji gospodarczej zakup mieszkania w prestiżowej lokalizacji może się okazać najlepszą lokatą kapitału, zapewniającą ochronę przed galopującą inflacją – komentuje Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24.