Szansę na tytuł koncertowego hitu roku oraz frekwencyjny rekord ma występ Pearl Jam na gdyńskim Open'erze. Gdy grupa występowała tam poprzednio w 2010 r., zgromadziła 80 tysięcy fanów i stworzyła niepowtarzalną atmosferę, którą uczestnicy koncertu wspominają do dziś. Ekskluzywności dodaje temu wydarzeniu fakt, że zespół charyzmatycznego Eddiego Veddera da w przyszłym roku tylko jedenaście koncertów w Europie, z czego dwa festiwalowe – jeden właśnie w Polsce.

Giganci w Gdyni

Bezpośrednim powodem do przyjazdu legendy grunge jest październikowa premiera dziesiątego już studyjnego albumu „Lightning Bolt", który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard. Płyta nawiązuje do największych osiągnięć zespołu, a w programie gdyńskiego koncertu nie powinno zabraknąć przeboju „Sirens".

Inną sensacją Open'era będzie perkusyjno-gitarowy duet The Black Keys. Po rozpadzie The White Stripes są najważniejszym przedstawicielem bluesowo-rockowego retro. Sukces płyty „El Camino" – jednej z najważniejszych w 2011 r., wywindował grupę na światowy top, dając również szansę występowania w największych halach świata. Bilety na koncert w nowojorskiej Madison Square Garden sprzedały się w kwadrans. Warto dodać, że gitarzysta Dan Auerbach jest obecnie jednym z najważniejszych producentów muzycznych świata. Można się więc spodziewać dziesiątków tysięcy fanów pragnących usłyszeć przebój duetu „The Lonely Boy".

W Warszawie największym wydarzeniem będzie bezsprzecznie koncert Metalliki – gwiazdy Sonisphere Festival na Stadionie Narodowym. Trashowy kwintet z Kalifornii znalazł sposób na kolejne tournée. Od wielu lat grupa gra bowiem na każdym koncercie mniej więcej ten sam program. Tournée, którego warszawski show jest częścią, odbywa się pod hasłem „Metallica By Request", a reklamowany jest jako interaktywne doświadczenie koncertowe. Idea jest taka, że fani, którzy zakupią bilet online, zostaną zaproszeni do głosowania i zestawienia spisu utworów, które kwartet zagra. Można wybierać z ponad 30-letniego dorobku i 140 piosenek. Po zamknięciu głosowania zostanie stworzony repertuar złożony z 18 utworów. Jednym z nich będzie premierowa kompozycja z nowej, nagrywanej właśnie, płyty. Na www.metallica.com fani będą mogli śledzić, jak kształtują się głosy na innych koncertach zaplanowanych w Europie.

Łódzkie igrzyska

Najważniejszą halą koncertową kraju jest bez wątpienia łódzka Atlas Arena. Tam odbędzie się drugi z polskich koncertów Depeche Mode, promujących ostatni album tria „Delta Machine". Płyta wyszła poza ramy hedonistycznego popu, które zespół grał z coraz większą inwencją na poprzednich 12 płytach. Elektroniczne aranżacje są ważne, bo muzyka brzmi nowocześnie, jednak piosenki zostały skomponowane ponad muzycznymi podziałami. Wiele z nich to bluesy i ballady. Konwencja nowych kompozycji sprawiła, że brzmienie Depeche Mode podczas koncertów, o czym przekonał występ na Stadionie Narodowym, jest potężne, ciężkie, rockowe.

Atlas Arena stanie się też siedzibą Impact Festivalu, który w 2014 r. przenosi się z Warszawy do Łodzi. To właśnie tam wystąpią megagwiazdy hard rocka – Black Sabbath i Aerosmith.

Black Sabbath wydał w 2013 r. pierwszą od 1977 r. studyjną płytę z wokalistą Ozzym Osbourne'em. Nowe nagrania nawiązują do dawnych klasycznych płyt zespołu i to one stanowią największą atrakcję show. Jego atmosferę oddaje DVD z koncertem z Melbourne wydane w grudniu. Muzycy zapowiadają, że obecne tournée jest ich trasą pożegnalną. Biorąc pod uwagę kłopoty zdrowotne muzyków, warto wziąć tę zapowiedź na poważnie.

Koncert Aerosmith jest również wydarzeniem. Grupa nie nagrywała przez wiele lat, a liderzy Steven Tyler i Joe Perry nie ukrywali wzajemnych złych emocji. Ostatecznie doszli do porozumienia, by wydać płytę „Music from Another Dimension" i rozpocząć światowe tournée.

Hardrockowe oblicze będzie miał również Life Festival organizowany w Oświęcimiu. Do tej pory proponował muzykę środka. Teraz zaprosił Soundgarden i będzie to część długo oczekiwanego comebacku tych gigantów ery grunge'u. Przez wiele lat wokalista Chris Cornell nagrywał solowo bądź z supergrupą Audioslave, złożoną z muzyków Rage Against the Machine. Teraz Soundgarden powraca w oryginalnym składzie. Muzycy nagrali w listopadzie 2012 r. dobrze przyjętą płytę „King Animal".

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Kolejną gwiazdą w Łodzi będzie były wokalista Genesis, Peter Gabriel, który światową trasą „Back to Front" świętuje jubileusz bestsellerowej płyty „So" z hitem „Sledgehammer". Inny były muzyk Genesis – gitarzysta Steve Hackett, zaprezentuje się w Zabrzu. Powróci też do nas ojciec białego bluesa, John Mayall.

Sugar Man

W Sali Kongresowej wystąpi niedoceniony w latach 60. kalifornijski muzyk Sixto Rodriguez. Jego sensacyjna biografia stała się kanwą filmowego dokumentu „Sugar Man", nagrodzonego Oscarem. Amerykański bard, wzgardzony w ojczyźnie, w RPA stał się symbolem niezależnego myślenia, a jego legendę współtworzyła również plotka o przedwczesnej śmierci. Rodriguez nic nie wiedział o swojej „pośmiertnej" sławie. Kiedy fani z RPA dowiedzieli się, że artysta żyje, zaprosili go do swojego kraju. Koncerty odbywały się w niesamowitej atmosferze, a Rodriguez był fetowany jak Nelson Mandela.

Fani King Crimson doczekają się dwóch występów muzyków kultowego zespołu pod szyldem The Crimson ProjeKCt. Przyjadą Adrian Belew, Tony Levin i Patt Mastellotto. Zabraknie lidera Roberta Frippa, ale tournée cieszy się jego poparciem. On sam pracuje nad nowym albumem.

Na pograniczu rocka i klasyki plasuje się koncert Beth Gibson, gwiazdy formacji Portishead, która wykona partię solową w III Symfonii „Symfonii pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Gościem kompozytora będzie też gitarzysta Radiohead – Jonny Greenwood. A Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta o polskich korzeniach, członek niezależnej grupy The National, zaprezentuje swą kompozycję inspirowaną muzyką Witolda Lutosławskiego. Zamówił ją Narodowy Instytut Audiowizualny. Światowa prapremiera 29 listopada w Operze Narodowej.

Na razie niewiele jest atrakcji popowych, a zwłaszcza gwiazd r'n'b i hip-hopu. Nie ogłoszono jeszcze jednak programu Warsaw Orange Festival i Coke Festival. Nie wiadomo również, co będzie się działo na Off Festivalu Artura Rojka w Katowicach.

Koncertowy kalendarz 2014 roku

Styczeń

7. Ron „Bumblefoot" Thal (Guns N' Roses), Lizard King, Kraków

28. Clannad, DMiT, Zabrze

29. Clannad, MPT Poznań

31. Clannad, Stodoła, Warszawa

Luty

5. The Dream Theater, Spodek, Katowice

13. Deep Purple, Hala Arena, Poznań

15. Deep Purple, Spodek, Katowice

15. Shakin Stevens, Atlas Arena, Łódź

18. John Mayall, Stodoła, Warszawa

19. John Mayall, DMiT, Zabrze

19. Wishbone Ash, Klub Eskulap, Poznań

23. Back Street Boys, Torwar, Warszawa

24. Depeche Mode, Atlas Arena

Marzec

1. Simple Minds, MPT, Poznań

2. Simple Minds, Stodoła, Warszawa

5. Skunk Anansie, PKiN, Warszawa

6. Skunk Anansie, DMiT, Zabrze

7. Skunk Anansie, Teatr Wielki, Łódź

8. Skunk Anansie, Aula UAM, Poznań

8. Within Temptation, MPT, Poznań

9. Within Temptation, Torwar, Warszawa

19. The Crimson ProjeKCt, Palladium, Warszawa

20. The Crimson ProjeKCt, Klub Studio, Kraków

24. Rufus Wainwright, Palladium, Warszawa

28–29. Rodriguez, PKiN, Warszawa

Maj

5. Steve Hackett, DMiT, Zabrze

12. Peter Gabriel, Atlas Arena, Łódź

17. Monowar, Spodek, Katowice

31. Pat Metheny Unity Group, PKiN, Warszawa

Czerwiec

2. Yes, PKiN, Warszawa

10. Nine Inch Nails, Spodek, Katowice

11. Black Sabbath, Atlas Arena, Łódź 12. Aerosmith, Atlas Arena, Łódź (Impact Festival)

12. Tori Amos, PKiN, Warszawa

22. Thirty Seconds To Mars, Stadion Miejski, Rybnik

27. Soundgarden, Stadion, Oświęcim 28. Tom Jones, PKiN, Warszawa

Lipiec

2. The Black Keys, Lotnisko Gdynia-Kosakowo, Gdynia (Open'er)

3. Pearl Jam, Lotnisko Gdynia-Kosakowo, Gdynia (Open'er)

5. Phoenix, Lotnisko Gdynia-Kosakowo, Gdynia (Open'er)

11. Metallica, Stadion Narodowy, Warszawa (Sonisphere Festival)

Wrzesień

28. Il Divo, Atlas Arena, Łódź

Listopad

29. Beth Gibbons (Portishead), Jonny Greenwood (Radiohead), Bryce Dessner (The National), Krzysztof Penderecki, Opera Narodowa, Warszawa