To będzie jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Widz będzie miał wrażenie, jakby był zanurzony w projekcji. Poczuje się jej częścią – mówi Robert Firmhofer, dyrektor warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Wielkie otwarcie zaplanowano na 19 czerwca. Tego dnia zwiedzający obejrzą specjalnie przygotowywany na tę okazję pokaz świateł i laserów. Wystąpi też Urszula Dudziak.

Żeby wziąć udział w widowisku przygotowywanym na otwarcie planetarium, do 13 czerwca należy zarejestrować się na stronie www.niebokopernika.pl i odebrać darmowy bilet w kasie.

Podczas każdego seansu na nieboskłonie rozbłyśnie 20 milionów gwiazd. Wierny obraz rozgwieżdżonego nieba będzie możliwy dzięki projektorowi, wyglądem przypominającemu fioletowe jajo.

– Dla porównania w innych planetariach można oglądać ok. 100 – 2o0 tys. gwiazd – wyjaśnia Karol Wójcicki  z CNK.

Widzowie zobaczą też planety, Drogę Mleczną, asteroidy. Wybiorą się w podróż na dno oceanów, w głąb wulkanów, na wyspy Galapagos, na szczyt Mount Everestu i zwiedzą piramidy Majów.

Przed otwarciem planetarium CNK rozpoczęło wczoraj ogólnopolską akcję „Spójrz w niebo, policz gwiazdy", która potrwa do 13 czerwca.

– Chcemy, by każdy codziennie ok. godz. 23 odnalazł na niebie na północnej półkuli tzw. Trójkąt Letni i oszacował liczbę widocznych w nim gwiazd. Następnie należy ją porównać z mapkami dostępnymi na stronie „Kopernika" , a informacją o swoich obserwacjach podzielić się w profilu „Niebo Kopernika" na Facebooku. W ten sposób  powstanie mapa miejsc, z których najlepiej oglądać latem gwiazdy – mówi Karol Wójcicki.

Jednorazowo na widowni zasiądzie 140 osób. Na pokazy w planetarium trzeba będzie jednak kupić oddzielny bilet, który ma kosztować 16 zł.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Wejściówki można już kupić w kasach CNK oraz pod numerem telefonu: 22 596 41 00. Na razie będą one ważne tylko w okresie wakacji od 21 czerwca do 31 sierpnia.

Budowa planetarium kosztowała 12 mln zł.

Czytaj także w Życiu Warszawy Online