Na razie funkcjonalistyczny w stylu budynek – filia Centrum Promocji Kultury z Podskarbińskiej – znajdujący się u zbiegu ulic Paryskiej i Brukselskiej będzie nazywany Klubem Kultury Saska Kępa.

– Ostateczną decyzję w tej sprawie pozostawimy jednak mieszkańcom – zapewnia dyrektor CPK Barbara Gebler-Wasiak.

W sumie budynek ma ponad 1600 mkw. Oszklony parter ma zająć galeria, w której swoje prace będą mogli pokazywać przede wszystkim artyści związani z Saską Kępą. Znajdą się tu również niewielka przestrzeń umożliwiającą zorganizowanie minikonferencji, oraz kawiarnia.

Na piętrze zaplanowano salę widowiskową, czyli jak podkreśla Gebler-Wasiak, typową przestrzeń teatralną ze sceną, w której mają odbywać się pokazy filmowe, koncerty i spektakle.

Na ogromnym tarasie będzie działać latem druga kawiarnia. Tu również zobaczymy  sztukę.

Działalność galerii, której nazwę również pozostawiono inwencji mieszkańców, zainauguruje wystawa „Rzeźbiarze Saskiej Kępy wczoraj i dziś" prezentująca dorobek związanych z dzielnicą artystów, m.in. Kazimierza Bieńkowskiego, Władysława Zycha, Wiktorii Czechowskiej czy Teresy Pastuszek-Kowalskiej. Zobaczymy kilkadziesiąt różnych rzeźb, do których kuratorce Magdalenie Czerwosz udało się dotrzeć. Nie było to łatwe, gdyż część z autorów prezentowanych tu prac już nie żyje.

– Pokażemy płaskorzeźby, realistyczne popiersia, ale i formy zupełnie abstrakcyjne – wymienia Gebler-Wasiak.

Ekspozycja będzie prezentowana do 30 listopada. Wernisaż w sobotę o godz. 18.

Nowy Klub Kultury można odwiedzić już w czwartek, choć godziny jego otwarcia nie są jeszcze ustalone.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ