- Wszelkie spekulacje na temat zwiększenia liczby żołnierzy lub porozumienia w tej kwestii są bezpodstawne - stwierdził Pahon w wydanym oświadczeniu. - Żadne porozumienia  nie zostały osiągnięte. Kontynuujemy dyskusję i ogłosimy wyniki naszych rozmów we właściwym czasie - dodał.

Wcześniej w środę, "Financial Times" poinformował, że Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, stwierdziła, że liczba amerykańskich żołnierzy, stacjonujących w Polsce, wzrośnie.

Dowiedz się więcej: Mosbacher: Liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce wzrośnie

Zapytana, czy wzrost liczby amerykańskich żołnierzy wyrazić w setkach, czy w tysiącach, Mosbacher stwierdziła, że "będzie on znaczący". - Ta liczba przekroczy setkę, przekroczy setki - powiedziała.

We wtorek "Rzeczpospolita" pisała, że Waszyngton chce wzmocnić na zasadach po części rotacyjnych, a po części stałych wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w tym jednostki specjalne w Krakowie, marynarkę wojenną w Gdyni, lotnictwo w Łasku i Mirosławcu oraz jednostki lądowe w Żaganiu czy Orzyszu.

Przeczytaj: Polska wesprze USA za większą obecność wojskową

Już teraz nad Wisłą stacjonuje 4,3 tys. żołnierzy USA. To największy amerykański kontyngent na flance wschodniej i czwarty w Europie po Niemczech (37,5 tys.), Włoszech (12 tys.) i Wielkiej Brytanii (8,3 tys.).