Najnowsza dyskusja o ochronie parków narodowych to efekt nietypowej sesji, która pojawiła się w mediach społecznościowych w ostatni weekend.
Kąpiel w Morskim Oku wiralem na TikToku
Wiralowy film, który udostępniono na TikToku, przedstawia sesję zdjęciową dwóch młodych kobiet ubranych w stroje nimf. Problematyczne okazało się umiejscowienie sesji. Turystki wybrały jako scenerię tatrzańskie Morskie Oko, ale zamiast pozowania na tle jeziora zdecydowały się na wejście do wody, co zostało udokumentowane na nagraniu. W komentarzach pod filmem zgodnie potępiono takie zachowanie, zwracając uwagę na restrykcyjne zasady poruszania się na terenie parku narodowego.
Tatrzański Park Narodowy: Turystki nie miały zgody na sesję
Pojawiające się w komentarzach informacje o rzekomej zgodzie na „wodną sesję” zdementowali już przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego. W odpowiedzi na zapytanie serwisu krakow.eska.pl, Paulina Kołodziejska, kierowniczka Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, poinformowała, że turystki nie miały pozwolenia na sesję. Zapewniła również, że TPN nie wyraziłby takiej zgody, ponieważ wchodzenie do tatrzańskich jezior jest bezwzględnie zakazane. Jak wyjaśniła Paulina Kołodziejska: „Dane personalne pań nie są nam na razie znane, ale straż parku prowadzi dochodzenie i w przypadku ustalenia personaliów panie zapłacą mandat, najprawdopodobniej w wysokości 500 złotych”.
Czytaj więcej
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska nie zgadza się na skrócenie postoju koni z Morskiego Oka z godziny do 20 minut.
Nie tylko wchodzenie do jeziora. Tych rzeczy również nie zrobisz w TPN
Przy tej okazji warto przypomnieć kluczowe zasady zachowania w polskich parkach narodowych. Przed wyprawą do parku zawsze trzeba zapoznać się z zasadami zwiedzania – te znajdują się m.in. na stronach internetowych poszczególnych parków. W zasadach zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziemy regułę, która powinna rozwiać wątpliwości turystów zainteresowanych opcją „kąpieli w Morskim Oku”. Jak czytamy na stronie tpn.gov.pl: „W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt”.