Kontrowersyjne zachowanie "nimf" z Morskiego Oka. Za co grozi mandat w parku narodowym?

Wiralowa sesja zdjęciowa nad Morskim Okiem rozbudziła kolejną dyskusję o zachowaniu turystów w górach, zwłaszcza w Tatrach. Ponownie pojawia się pytanie o znajomość kluczowych zasad zwiedzania polskich parków narodowych. Kiedy i za co można dostać mandat?

Publikacja: 23.08.2024 14:37

Złamanie zasad poruszania się po parku narodowym może skutkować pouczeniem lub mandatem

Złamanie zasad poruszania się po parku narodowym może skutkować pouczeniem lub mandatem

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Najnowsza dyskusja o ochronie parków narodowych to efekt nietypowej sesji, która pojawiła się w mediach społecznościowych w ostatni weekend. 

Kąpiel w Morskim Oku wiralem na TikToku

Wiralowy film, który udostępniono na TikToku, przedstawia sesję zdjęciową dwóch młodych kobiet ubranych w stroje nimf. Problematyczne okazało się umiejscowienie sesji. Turystki wybrały jako scenerię tatrzańskie Morskie Oko, ale zamiast pozowania na tle jeziora zdecydowały się na wejście do wody, co zostało udokumentowane na nagraniu. W komentarzach pod filmem zgodnie potępiono takie zachowanie, zwracając uwagę na restrykcyjne zasady poruszania się na terenie parku narodowego.

Tatrzański Park Narodowy: Turystki nie miały zgody na sesję

Pojawiające się w komentarzach informacje o rzekomej zgodzie na „wodną sesję” zdementowali już przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego. W odpowiedzi na zapytanie serwisu krakow.eska.pl, Paulina Kołodziejska, kierowniczka Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, poinformowała, że turystki nie miały pozwolenia na sesję. Zapewniła również, że TPN nie wyraziłby takiej zgody, ponieważ wchodzenie do tatrzańskich jezior jest bezwzględnie zakazane. Jak wyjaśniła Paulina Kołodziejska: „Dane personalne pań nie są nam na razie znane, ale straż parku prowadzi dochodzenie i w przypadku ustalenia personaliów panie zapłacą mandat, najprawdopodobniej w wysokości 500 złotych”.

Czytaj więcej

Mniej odpoczynku dla koni z Morskiego Oka? „Nie ma zgody ministerstwa”

Nie tylko wchodzenie do jeziora. Tych rzeczy również nie zrobisz w TPN

Przy tej okazji warto przypomnieć kluczowe zasady zachowania w polskich parkach narodowych. Przed wyprawą do parku zawsze trzeba zapoznać się z zasadami zwiedzania – te znajdują się m.in. na stronach internetowych poszczególnych parków. W zasadach zwiedzania Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziemy regułę, która powinna rozwiać wątpliwości turystów zainteresowanych opcją „kąpieli w Morskim Oku”. Jak czytamy na stronie tpn.gov.pl: „W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt”.

Wśród kilkunastu kluczowych zasad zwiedzania parku wskazano również:

  • obowiązek poruszania się wyłącznie po wytyczonych szlakach turystycznych i dbania o infrastrukturę turystyczną,
  • zakaz zbierania kwiatów, owoców i fragmentów skał znajdujących się na terenie parku,
  • zakaz palenia ognisk i używania tytoniu,
  • zakaz dokarmiania zwierząt,
  • zakaz hałasowania,
  • zakaz poruszania się na szlakach turystycznych na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach, a także zakaz używania dronów.

Warto również pamiętać, że na tatrzańskie szlaki turystyczne nie można wchodzić z psem. Jak przypomina TPN, wędrówki z psami – prowadzonymi na smyczy – są dozwolone jedynie na Drodze pod Reglami i na szlaku biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej – z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

„W zbiornikach wodnych i górskich rzekach nie można pływać, myć się ani płukać brudnych naczyń. To źródło wody pitnej dla schronisk i miejsce życia rzadkich gatunków zwierząt”

Pobyt w parku narodowym. Za co grozi mandat i w jakiej wysokości?

Wysokość mandatu będzie zależeć od typu wykroczenia. W niektórych przypadkach złamanie zasad pobytu w parku narodowym może zakończyć się jedynie pouczeniem niefrasobliwego turysty. Jak wyjaśniają pracownicy parków, przy poważniejszych wykroczeniach należy się jednak liczyć z możliwością otrzymania mandatu.

Jakie są widełki możliwych kar finansowych? „Mandaty wynoszą od 50 do 500 złotych, jeżeli turysta popełnił jedno wykroczenie. Jeśli natomiast mamy do czynienia z więcej niż jednym wykroczeniem naraz (przykładowo ktoś hałasuje poza szlakiem), można nałożyć mandat w wysokości do 1000 złotych” – wyjaśnił w Portalu Tatrzańskim Grzegorz Lorek, zastępca komendanta Straży Parku.

Podkreślił również, że w praktyce turystom łamiącym zasady poruszania się po parku narodowym zazwyczaj udzielane jest pouczenie. Jak wyjaśnił, turyści najczęściej łamią zasadę poruszania się wyłącznie po wytyczonych szlakach. Pojawiają się również przypadki śmiecenia i zbierania runa leśnego. „Zdarzają się także kąpiele w stawach. Nie jest to jakieś bardzo częste zjawisko, ale pojawia się każdego lata” – podsumował Grzegorz Lorek podkreślając, że straż parku zawsze będzie reagować na przypadki łamania przepisów.

Najnowsza dyskusja o ochronie parków narodowych to efekt nietypowej sesji, która pojawiła się w mediach społecznościowych w ostatni weekend. 

Kąpiel w Morskim Oku wiralem na TikToku

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Zamknięte mosty na granicy z Czechami. Głuchołazy, Malerzowice Wielkie
Kraj
Prof. Zbigniew Lew-Starowicz nie żyje
Kraj
Zuzanna Dąbrowska: Poprawka z religii dla Episkopatu
Kraj
Zderzenie osobowego auta z busem wiozącym dzieci. Wezwano śmigłowiec LPR
Kraj
23 sierpnia. Tego dnia Europa otworzyła puszkę Pandory
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne