Wicepremier Rosji odniósł się w rozmowie z telewizją państwową do informacji, że rząd planuje przedyskutować z zagranicznymi partnerami plany budowy przez Federację Rosyjską niezależnej stacji kosmicznej.

Państwowa agencja TASS, powołując się na Borysowa przekazała, że Rosja przeprowadzi inspekcję techniczną ISS i podejmie decyzję o wycofaniu się z projektu do 2025 r.

Borysow ocenił, że stan techniczny Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozostawia wiele do życzenia. - W ostatnim czasie doniesienia o usterkach technicznych pojawiają się coraz częściej. By zminimalizować ryzyko, konieczne jest przeprowadzenie inspekcji - zaznaczył.

Służby prasowe rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos informowały, że decyzja o losach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie została jeszcze podjęta, ma zapaść w oparciu o analizę stanu technicznego stacji.

"Uzgodniliśmy z naszymi partnerami (uczestniczącymi w projekcie) ISS okres eksploatacji stacji do 2024 r." - podawała agencja zaznaczając, że okres użytkowania modułów stacji został przekroczony. Po podjęciu decyzji miały rozpocząć się rozmowy w sprawie warunków i form współpracy Rosji z pozostałymi państwami współtworzącymi ISS.

12 kwietnia "Moskiewski Komsomolec" informował, że w Moskwie podjęto już decyzję o stworzeniu niezależnej rosyjskiej stacji orbitalnej. Dzień później agencja Interfax podała, że decyzja w tej sprawie nie zapadła, nie ustalono także kwestii finansowania projektu. "Nie ma decyzji. Jest gotowy pakiet propozycji, ale zgody nie ma" - mówił informator agencji.

Z kolej na początku miesiąca dyrektor lotów rosyjskiego segmentu ISS Władimir Sołowiew mówił, że żywotność Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może zostać przedłużona do lat trzydziestych. Dodał, że Rosja planuje eksploatację ISS "do 2030 r., może trochę dłużej".

Rada Komiczna Rosyjskiej Akademii Nauk zaleciła zrewidowanie warunków programu lotów na ISS i opracowanie nowej koncepcji rozwoju rosyjskiej kosmonautyki, w tym stworzenia własnej infrastruktury na orbicie.

Okres użytkowania ISS kończy się w 2024 r.