Angela Merkel, komentując śmierć papieża emeryta, powiedziała, że przyjęła tę wiadomość z wielkim smutkiem. Podkreśliła ogromny wkład Benedykta XVI w dialog między religiami.

– Benedykt XVI był pierwszym od wieków Niemcem sprawującym papiestwo. Stosunki z Kościołem prawosławnym leżały mu na sercu równie mocno, jak dialog z Żydami i muzułmanami.

Joseph Ratzinger, pochodzący z Marktl w Górnej Bawarii, został wybrany na papieża w kwietniu 2005 roku. W listopadzie tego samego roku ówczesna liderka CDU została pierwszą kobietą na stanowisku kanclerza Niemiec.

Czytaj więcej

Tomasz Krzyżak: Benedykt XVI - skromny papież przełomu

– Dziś osobiście z wdzięcznością myślę o moich spotkaniach z nim w Rzymie i w Niemczech – wspominała dziś Angela Merkel.

– Nigdy nie zapomnę jego przemówienia w niemieckim Bundestagu w 2011 roku, jak i jego historycznej decyzji w 2013 roku o zrzeczeniu się urzędu papieskiego.

Zdaniem Angeli Merkel Benedykt XVI tą decyzją pokazał, że „nawet papież musiał zmierzyć się z bagażem wieku”.

Joseph Ratzinger, urodzony w 1927 roku, był najpierw arcybiskupem Monachium i Fryzyngi od 1977 roku, a następnie przeniósł się do Watykanu jako kardynał i kierował tam przez wiele lat Kongregacją Nauki Wiary, zanim został papieżem. Swoją rezygnacją zapisał się w historii Kościoła; był pierwszym od 1415 roku papieżem, który zrzekł się urzędu głowy Kościoła katolickiego. Zmarł 31.12.2022 w wieku 95 lat.