Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że wojska rosyjskie zdobyły wieś Basiwka, miejscowość położoną nad rzeką Łoknia, oddaloną o 13 kilometrów od miasta Sudża i 36 kilometrów od Sum, centrum administracyjnego rejonu i całego obwodu. Rosjanie twierdzą też, że przeprowadzili ataki na siły ukraińskie w 12 innych punktach obwodu sumskiego. Według rosyjskiego resortu, ukraińskie jednostki pokonano również w rosyjskich miejscowościach Gornal, Gujewo i Olesznia.

Które tereny kontrolują Rosjanie?

Mapa wojskowa stworzona przez analityków z projektu DeepState pokazuje, że Ukraina kontroluje obecnie około 63 kilometrów kwadratowych terytorium Rosji — to znacznie mniej niż 1400 kilometrów kwadratowych, o których Kijów mówił jeszcze w ubiegłym roku.

Czytaj więcej

Rosyjski atak na Ukrainę. Pociski spadły na Kijów, Polska poderwała myśliwce

Kolejne 81 kilometrów kwadratowych terytorium wzdłuż granicy — w tym właśnie wieś Basiwka — ma według DeepState status „nieznany”. Oznacza to, że nie wiadomo pod czyją ta ziemia jest kontrolą. 

Rosja kontrolować ma obecnie nieco mniej niż jedną piątą terytorium Ukrainy, w tym Krym, który anektowała w 2014 roku, oraz większość – ale nie całość – czterech innych obwodów, które Moskwa od 2022 r. uważa za część Rosji. Rosyjskie szacunki wskazują, że Rosja kontroluje cały Krym, niemal cały obwód ługański oraz ponad 70 proc. obwodów: donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego. Pod kontrolą ma być także niewielki fragment obwodu charkowskiego.

Ukraińcy wypychani przez Rosjan z obwodu kurskiego

W sierpniu ubiegłego roku – ponad dwa lata po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę – Kijów wysłał tysiące żołnierzy do obwodu kurskiego. W wyniku rosyjskiej kontrofensywy na tym odcinku w ostatnich miesiącach większość ukraińskich jednostek została wypchnięta z obwodu kurskiego.

Czytaj więcej

Rakieta balistyczna uderzyła w Krzywy Róg. Wśród ofiar wiele dzieci

Przywódca Rosji Władimir Putin wielokrotnie sugerował, że rosyjskie wojska powinny utworzyć strefę buforową wzdłuż granicy z Ukrainą.