Strefa Gazy. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości wydaje Izraelowi "pilny nakaz"

W jednomyślnej decyzji Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) nakazał Izraelowi umożliwienie niezakłóconego przepływu pomocy do Gazy w celu zapobieżenia głodowi.

Publikacja: 29.03.2024 11:00

Rafah

Rafah

Foto: AFP

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości  stwierdził, że Izrael musi działać „bez zwłoki”, aby umożliwić „pilne dostarczenie potrzebnych podstawowych usług i pomocy humanitarnej”.

To reakcja na ostrzeżenia niezależnych ekspertów, którzy w raporcie stwierdzili, że Strefę Gazy dotknie tragiczna w skutkach katastrofa żywnościowa, jeśli w ciągu najbliższych ośmiu tygodni nie dotrze tam szeroko zakrojona pomoc.

Katastrofa grozi przede wszystkim ludziom, którzy uciekając przed wojną, rozpętaną przez Izrael po napaści terrorystów z Hamasu 7 października, schronili się w mieście Rafah, tuż przy granicy z Egiptem.

Przebywa tam obecnie ok. 1,1 mln ludzi — połowa populacji Gazy. Głodem zagrożona jest cała.

MTS wzmacnia przekaz, ale orzeczenie nie jest prawnie wiążące

Orzeczenie sądu w Hadze zapadło po tym, jak Republika Południowej Afryki zwróciła się do niej o wzmocnienie nakazu wydanego Izraelowi w styczniu, nakazującego podjęcie wszelkich środków w celu zapobieżenia aktom ludobójczym w Gazie.

Chociaż nakazy wydane przez MTS są prawnie wiążące, sąd nie ma uprawnień do ich egzekwowania. Rada Bezpieczeństwa ONZ jest jedynym organem ONZ, który może wprowadzić środki mające na celu zapewnienie zgodności.

Czytaj więcej

Członek Sił Powietrznych USA podpalił się przed ambasadą Izraela

MTS stwierdził, że Izrael musi „podjąć wszelkie niezbędne i skuteczne środki w celu niezwłocznego zapewnienia, przy pełnej współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych, niezakłóconego świadczenia na dużą skalę pilnie potrzebnych podstawowych usług i pomocy humanitarnej”.

W swoim orzeczeniu MTS stwierdził, że Gazie „nie grozi już jedynie ryzyko głodu”, ale „głód zaczyna się pojawiać” oraz że według obserwatorów ONZ 31 osób, w tym 27 dzieci, zmarło już z powodu niedożywienia i odwodnienia.

Najbardziej potrzebna pomoc obejmuje żywność, wodę, prąd, paliwo, schronienie i odzież, a także produkty higieniczne i środki medyczne .

Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"
Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael
Konflikty zbrojne
Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?
Konflikty zbrojne
Były ukraiński polityk pisze w rosyjskim dzienniku: Ukraina straci kolejne ziemie