Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy posunęli się o 7 km. Rosja rzuca do walki więźniów

W rejonie działań ukraińskiego zgrupowania wojsk Tawria (działającego na południu Ukrainy, głównie w rejonie obwodu zaporoskiego), w ramach kontrofensywy ukraińskie wojsk przesunęły się w ciągu dwóch tygodni nawet o 7 km - mówi wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.

Aktualizacja: 19.06.2023 14:50 Publikacja: 19.06.2023 12:43

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 481

Powierzchnia wyzwolonego terytorium na południu Ukrainy ma wynosić 113 km2 - wynika z wpisu Malar w serwisie Telegram.

Kontrofensywa Ukrainy: Które wsie wyzwoliła ukraińska armia?

Malar podkreśliła, że Ukraina w ramach kontrofensywy wyzwoliła osiem miejscowości na południu kraju - ostatnią wyzwoloną miejscowością jest Piatichatka. Wcześniej ukraińska armia wyzwoliła Nowodariwkę, Lewadne, Storożewe, Makariwkę, Błahodatne, Łobkowe i Nieskuczne. We wsi Nieskuczne byli nawet dziennikarze agencji Reutera.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Reuters potwierdza ukraińskie sukcesy. "Ciała Rosjan na ulicach"

Malar pisze, że w ciągu tygodnia na południu Ukrainy ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły 10 125 misji ogniowych (czyli ostrzałów zgrupowań Rosjan i innych celów - np. składów amunicji).

Wiceminister obrony Ukrainy pisze też o walkach w rejonie Bachmutu. Jak wynika z jej wpisu Rosjanie przerzucają tam dodatkowe jednostki i zwiększają intensywność ostrzału ukraińskich pozycji.

W ciągu tygodnia Rosjanie mieli w zachodniej części obwodu donieckiego atakować w rejonie Łymanu, Kupiańska, Awdijiwki i Marijinki. "Nie straciliśmy ani metra na tych kierunkach" - podkreśliła Malar.

Z jej wpisu wynika też, że Rosjanie na wschodzie Ukrainy wystrzelili ponad 5 800 pocisków artyleryjskich.

Rosjanie mieli w ciągu tygodnia stracić na wszystkich frontach ok. 4 600 żołnierzy - zabitych i rannych. Ponadto Ukraińcy wzięli 80 jeńców.

Ukraińcy mieli też zniszczyć w ciągu tygodnia 400 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego - m.in. śmigłowce, czołgi, haubice.

W poniedziałek informacje o ukraińskich stratach poniesionych w ciągu doby na południu i wschodzie Ukrainy podał też rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Z jego słów wynika, że ukraińska armia straciła na południu ponad 100 żołnierzy, trzy czołgi i 10 bojowych wozów piechoty oraz 14 pojazdów opancerzonych, dwie haubice samobieżne 2S1 "Goździk" oraz jedną haubicę D-30. Z kolei w walkach na wschodzie Ukraińcy mieli stracić ponad 340 żołnierzy, dwa bojowe wozy piechoty, pięć innych pojazdów, samobieżną armatohaubicę Krab i haubice D-20 oraz Msta-B.

Tymczasem brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie informuje, że Rosjanie przerzucają jednostki stacjonujące w rejonie Dniepru do obwodu zaporoskiego i bachmuckiego wzmacniając obronę na tych kierunkach. Rosjanie mają przerzucać m.in. żołnierzy 49. Armii, w tym 34. Samodzielnej Brygady Zmotoryzowanej i oddziały wojsk powietrzno-desantowych oraz piechoty morskiej.

"Szturm Z': Rosjanie rzucają do walki więźniów

Tymczasem dowódca kompanii ukraińskich dronów szturmowych, Jurij Fedorenko, cytowany przez agencję Ukrinform mówi, że na kierunku kupiańskim Rosjanie rzucili do walki jednostki "Szturm Z", złożone z więźniów i osób, które oczekiwały na wyrok skazujący. 

Czytaj więcej

Think tank: Rosja tworzy nowe kompanie bojowe "Szturm Z", by wesprzeć ofensywę

Według ukraińskiego dowódcy kompanii Rosjanie wykorzystują te formacje do natarć. - To oni przechodzą przez pola minowe. Ich zadaniem jest podejść tak blisko, jak to możliwe, do naszych sił. Ci żołnierze nie są zabierani z pola walki, jeśli zostaną ranni, nie liczą się z nimi w ogóle - stwierdził Fedorenko.

Jego zdaniem Rosjanie wykorzystują jednostki "Szturm Z" tak jak jednostki Grupy Wagnera w walkach o Bachmut - rzucają je do frontalnych natarć nie licząc się ze stratami.

Fedorenko zaznaczył, że jednostki "Szturm Z" walczą gorzej niż oddziały Grupy Wagnera.

Powierzchnia wyzwolonego terytorium na południu Ukrainy ma wynosić 113 km2 - wynika z wpisu Malar w serwisie Telegram.

Kontrofensywa Ukrainy: Które wsie wyzwoliła ukraińska armia?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraina rozmawia z partnerami o atakach na terytorium Rosji. Jakie są rezultaty?
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Netanjahu i przywódcy Hamasu
Konflikty zbrojne
Izrael zamierza poszerzyć działania w Rafah. Wierzy, że znajdzie zakładników
Konflikty zbrojne
Feliks Dzierżyński znów nie żyje. Zginął w Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosyjska ofensywa ostatecznie utknęła. Eksperci jednak nie chcą uwierzyć, że to już jej koniec
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?