Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 350

Urodzony w 1937 roku Hersh, laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera w 1970,  twierdzi, że atak na gazociąg  we wrześniu ubiegłego roku został przeprowadzony  na polecenie prezydenta Joe Bidena.

Miały być do tego celu wykorzystane ćwiczenia NATO, podczas których nurkowie głębinowi podłożyli miny, zdetonowane potem zdalnie.

Czytaj więcej

Na Nord Stream znaleziono ślady materiałów wybuchowych

- To całkowicie fałszywa i kompletna fikcja – powiedziała Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Komentarze rzeczników CIA i Departamentu Stanu były takie same.

Szwecja i Dania, w których wyłącznych strefach ekonomicznych doszło do wybuchów odcinków gazociągu, stwierdziły, że rurociągi zostały wysadzone celowo, ale nie powiedziały, kto może być za to odpowiedzialny.

Czytaj więcej

Rzeczniczka MSZ Rosji: USA korzystają na uszkodzeniu Nord Stream

Stany Zjednoczone i NATO nazwały incydent „aktem sabotażu”.

Z kolei Moskwa obwinia Zachód za niewyjaśnione eksplozje, które spowodowały pęknięcia w instalacji gazociągowej. Żadna ze stron nie przedstawiła dowodów.

W środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że Stany Zjednoczone  muszą odpowiedzieć na pytania w związku ze swoją rolą w eksplozjach rurociągów.

Hersh jest byłym reporterem "New York Timesa" i "New Yorkera", który zdobył wiele nagród jako dziennikarz śledczy, zwłaszcza za materiały o wojnie w Wietnamie i skandalu Abu Ghraib z 2004 r. po amerykańskiej inwazji na Irak. W tym ostatnim raporcie Hersh ujawnił skalę tortur, jakie amerykańscy żołnierze stosowali wobec przetrzymywanych tam podejrzanych o terroryzm.

Niedawno Hersh wywołał kontrowersje raportem podważającym wersję administracji Obamy, dotyczącą zabójstwa założyciela Al-Kaidy, Osamy bin Ladena w 2011 roku podczas operacji sił specjalnych USA, oraz innym, w którym oskarża syryjskich rebeliantów o zorganizowanie ataku sarinem w sierpniu 2013 roku na przedmieściach Damaszku, w wyniku którego zginęły setki cywilów.