Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Ogłoszenie nastąpiło krótko po potwierdzeniu w ważnym dokumencie politycznym swojego zobowiązania do użycia siły przeciwko Tajwanowi, jeśli nie uda się przejąć kontroli "środkami pokojowymi".

W środę po południu czasu lokalnego ogłoszono, że ćwiczenia zostały pomyślnie zakończone i "skutecznie przetestowały zintegrowane wspólne zdolności bojowe wojsk" - podają chińskie media państwowe.

W oświadczeniu zobowiązano się do dalszego monitorowania Cieśniny Tajwańskiej, regularnego patrolowania tego obszaru i pozostawania w gotowości bojowej.

Czytaj więcej

Chiny wycofują się z obietnicy niewysłania wojsk na Tajwan po zjednoczeniu

Po wizycie spikerki amerykańskiej Izby, Nancy Pelosi, na Tajwanie w zeszłym tygodniu, chińska rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w siedmiu dużych strefach ściśle otaczających główną wyspę Tajwanu.

Minister spraw zagranicznych Tajwanu, Joseph Wu, oskarżył we wtorek Chiny o wykorzystywanie ćwiczeń wojskowych do przygotowania inwazji. W środę Pelosi broniła swojej wizyty, mówiąc, że była ona "absolutnie" wartościowa.

- Nie możemy pozwolić chińskiemu rządowi na izolowanie Tajwanu - powiedziała Pelosi w wywiadzie dla NBC. - Nie będą mówić, kto może jechać na Tajwan - dodała.