Dane ukraińskiego wywiadu dotyczą żołnierzy 1. Armii Pancernej Gwardii.
Jak mówił w poniedziałek na antenie TVN24 gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, obecnie jednostki tej Armii - dwie dywizje i dwie brygady - znajdują się na terenie obwodu kurskiego, gdzie odzyskują sprawność bojową, ze względu na duże straty poniesione w dotychczasowych walkach.
"Do 15 marca straty 1. Armii Pancernej Rosji wyniosły 409 osób. Ukraińscy żołnierze zabili 61 i ranili 209 okupantów. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach wojny zaginęło 44 rosyskich czołgistów, a 96 zdecydowało się poddać się, aby uratować życie" - wynika z danych przekazanych przez ukraiński wywiad.
Wywiad Ukrainy podając te dane opiera się na rosyjskich dokumentach.
Z dokumentów tych wynika również, że w pierwszych dwóch tygodniach wojny Ukraińcy zniszczyli 308 jednostek sprzętu 1. Armii Pancernej.
Czytaj więcej
Rosjanie nie mogą sforsować Dońca Siewierskiego, nie mogą wyprowadzić uderzenia z południa na północ, zatem ograniczyli się do uderzeń od wschodu - mówił w TVN24 o przebiegu działań wojennych w Donbasie były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak.
Ponadto, dzięki analizie pozyskanych rosyjskich dokumentów, wywiad Ukrainy miał ustalić listę jednostek 1. Armii Pancernej biorących udział w inwazji na Ukrainę, a także stopnie wojskowe i nazwiska rosyjskich żołnierzy z tej armii, którzy polegli na Ukrainie, zostali ranni lub trafili do niewoli.