Wyprzedaż akcji Allegro. Mimo solidnych wyników

Handlowa grupa w trudnym trzecim kwartale wypracowała wyższe przychody i zyski. Jednak podczas czwartkowej sesji akcje spółki mocno tanieją. Dlaczego?

Publikacja: 16.11.2023 13:11

Wyprzedaż akcji Allegro. Mimo solidnych wyników

Foto: materiały prasowe

Notowania Allegro rozpoczęły sesję od spadków. Przed godz. 11 akcje tanieją o prawie 7 proc. do 30,3 zł. Wyprzedaży towarzyszy wysoki obrót. Od rana właściciela zmieniły już akcje o wartości przekraczającej 100 mln zł. To dziś zdecydowanie najwyższy obrót na GPW (wiceliderem jest teraz PKO BP z ok. 20 mln zł).

Wyniki pod lupą

Allegro opublikowało rano raport za III kwartał 2023 r. Przychody grupy rok do roku zwiększyły się o 4,8 proc. do 2,43 mld zł i były zbliżone do oczekiwań analityków. Zwyżkujące przychody przy kontroli kosztów przełożyły się na wzrost skorygowanego zysku EBITDA z działalności w Polsce o 32,4 proc. do 778 mln zł. Z kolei skonsolidowana wartość GMV, uwzględniająca działalność międzynarodową Allegro, zwiększyła się o 9 proc., a skorygowana EBITDA o 26 proc. do 677 mln zł, przebijając o 4 proc. oczekiwania analityków. Jeszcze większą (16 proc.) różnicę in plus widać na poziomie netto. Zysk wyniósł 241,7 mln zł wobec przewidywanych przez analityków 208,4 mln zł. Rok wcześniej grupa miała aż 2,2 mld zł straty netto, ponieważ w wynikach za III kwartał 2022 roku ujęto odpis z tytułu utraty wartości aktywów przejętej czeskiej grupy Mall.

Allegro podkreśla, że wartość sprzedaży brutto z działalności w Polsce wzrosła w trzecim kwartale o 10,5 proc. do 13,3 mld zł, znacząco przewyższając dynamikę krajowej sprzedaży detalicznej. Przychody z działalności w Polsce wzrosły o 19,9 proc. do 1,95 mld zł m.in. dzięki rosnącej prowizji od sprzedaży, lepszej monetyzacji i wzrostowi przychodów z działalności reklamowej o 38 proc.

Liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła szósty kwartał z rzędu do 14,5 mln, a średnia wartość GMV na aktywnego kupującego zwiększyła się o 7,3 proc. do 3 699 zł rocznie.

Plany na przyszłość

- Wyniki Allegro za trzeci kwartał w Polsce były naprawdę wyjątkowe: skorygowana marża EBITDA w stosunku do GMV wyniosła 5,86 proc. czyli o prawie 1 punkt proc. więcej rok do roku, a wskaźnik długu do skorygowanego zysku EBITDA obniżył się do akceptowalnego poziomu 2,17. Przy coraz niższej dźwigni finansowej oraz dzięki niedawnemu przedłużeniu naszych linii kredytowych do 2027 r. mamy teraz jeszcze większą elastyczność w inwestowaniu w innowacje stymulujące wzrost i zwiększające możliwości dostaw w krajach, w których działamy – tak wyniki skomentował CFO Allegro, Jon Eastick.

W czwartym kwartale 2023 r. Allegro oczekuje wzrostu GMV z działalności w Polsce w przedziale 9-11 proc. rok do roku, przy wzroście przychodów o 17-20 proc. i skorygowanego wskaźnika EBITDA o 20-23 proc. Z kolei przewidywana wartość GMV działalności międzynarodowej spadnie w czwartym kwartale o 10-14 proc., przychody o 33-38 proc., a skorygowana strata EBITDA wyniesie 160-180 mln zł. Wydatki inwestycyjne szacowane są na 90-100 mln zł w Polsce i 20-30 mln zł za granicą. W efekcie, wzrost GMV grupy oczekiwany jest w okolicach 7-9 proc., a zmiana przychodów w przedziale od -2 proc. do +2 proc. Z kolei skorygowany wskaźnik EBITDA powinien być o maksymalnie 6 proc. wyższy rok do roku, a skonsolidowany CAPEX spodziewany jest na poziomie 110-130 mln zł.

Notowania Allegro rozpoczęły sesję od spadków. Przed godz. 11 akcje tanieją o prawie 7 proc. do 30,3 zł. Wyprzedaży towarzyszy wysoki obrót. Od rana właściciela zmieniły już akcje o wartości przekraczającej 100 mln zł. To dziś zdecydowanie najwyższy obrót na GPW (wiceliderem jest teraz PKO BP z ok. 20 mln zł).

Wyniki pod lupą

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Sieci handlowe otwierają sklepy sezonowe w wakacje. Jakie stawki oferują?
Handel
Sprawa LPP i Hindenburga. Prokuratura zabrała głos
Handel
Nastroje się poprawiają, ale wciąż obawiamy się wzrostu cen w sklepach
Handel
Polskie marki idą za granicę mimo konkurencji z Chin
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Handel
Groźba grzywny zaszkodziła akcjom sieci Carrefour
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży