Adidas pozwany przez inwestorów za współpracę z Kanye Westem

Adidas został pozywany przez inwestorów, którzy twierdzą, że firma wiedziała o „problematycznym zachowaniu” Kanye Westa na wiele lat przed zakończeniem ich współpracy.

Publikacja: 30.04.2023 17:52

Kanye West

Kanye West

Foto: PAP/EPA

Inwestorzy twierdzą, że Adidas nie ograniczył strat finansowych i nie podjął środków zapobiegawczych, aby zminimalizować ich wpływ na firmę.

Gigant odzieży sportowej zakończył współpracę z projektantem i raperem znanym jako Ye w zeszłym roku po jego szokujących antysemickich komentarzach.

Adidas w specjalnym komunikacie napisał, że „całkowicie odrzuca te bezpodstawne twierdzenia”. Dodał, że „podejmie wszelkie niezbędne środki, aby zdecydowanie się przed nimi bronić”. Sam West nie jest stroną w procesie.

Czytaj więcej

Adidas chciał przeszkodzić Black Lives Matter w rejestracji znaku towarowego

Raper zaprojektował linię niezwykle udanych butów sportowych pod marką Yeezy dla Adidasa. Jednak Adidas teraz może stracić do 700 mln euro po tym, jak został z setkami milionów euro niesprzedanych produktów Yeezy, kiedy klienci przestali kupować jego buty.

W październiku zeszłego roku, kiedy firma zakończyła współpracę, napisała: „Adidas nie toleruje antysemityzmu ani żadnego innego rodzaju mowy nienawiści. Ostatnie komentarze i działania Ye były niedopuszczalne, nienawistne i niebezpieczne oraz naruszają wartości firmy, takie jak różnorodność i integracja, wzajemny szacunek i uczciwość”.

Czytaj więcej

Adidas ma problem: Kanye West ciągnie giganta w dół. „Liczby mówią za siebie”

Jednak inwestorzy, którzy złożyli pozew w USA przeciwko firmie, twierdzą, że Adidas wiedział o innych wątpliwych zachowaniach Westa, twierdząc, że było to nawet omawiane przez byłego dyrektora generalnego Kaspera Rorsteda, a także innych członków kierownictwo. Dziennik „The Wall Street Journal” opublikował szczegóły rzekomego spotkania w 2018 roku, podczas którego Adidas rozmawiał o raperze. W raporcie stwierdzono, że kierownictwo wyższego szczebla mówiło o tym, jak zmniejszyć ryzyko interakcji personelu z nim, a także o możliwym zerwaniu umowy biznesowej z raperem.

Czytaj więcej

Kanye West chwalił nazistów i Hitlera. Republikanie usuwają wpis. Musk zawiesza konto muzyka na Twitterze

Natomiast magazyn „Rolling Stone” opublikował fragmenty z listu otwartego od pracowników Adidasa, którzy twierdzili, że szefowie byli świadomi „problematycznego zachowania” Westa, ale „wyłączyli swój kompas moralny”. W odpowiedzi Adidas stwierdził, że nie jest jasne, czy oskarżenia zawarte w anonimowym liście są prawdziwe. „Traktujemy jednak te zarzuty bardzo poważnie i podjęliśmy decyzję o natychmiastowym wszczęciu niezależnego dochodzenia w tej sprawie w celu odniesienia się do zarzutów” – napisano w oświadczeniu.

W październiku ubiegłego roku West zorganizowała pokaz podczas Paris Fashion Week, podczas którego modelki nosiły ubrania z hasłem „White Lives Matter”. Anti-Defamation League stwierdziła, że jest to „wyrażenie białej supremacji, które powstało na początku 2015 roku jako rasistowska odpowiedź na ruch Black Lives Matter”. Później w tym samym miesiącu West zawiesił swoje konta na Instagramie i Twitterze po wygłoszeniu antysemickich uwag.

Inwestorzy twierdzą, że Adidas nie ograniczył strat finansowych i nie podjął środków zapobiegawczych, aby zminimalizować ich wpływ na firmę.

Gigant odzieży sportowej zakończył współpracę z projektantem i raperem znanym jako Ye w zeszłym roku po jego szokujących antysemickich komentarzach.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Amazon przełamuje bariery. Nowy program umożliwia niewidomym pracę w magazynie
Handel
Znane warszawskie centrum handlowe w poważnych tarapatach
Handel
Oszustwo na pietruszkę. Drogie warzywo zastępowane jest łudząco podobnym zamiennikiem
Handel
Producent Milki ukarany ponad 1,4 mld zł grzywny przez Unię Europejską
Handel
Allegro pokazuje wyniki i podaje prognozy. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy