WIG20 zaczyna czwartkową sesję od zwyżki o 0,4 proc. Przypomnijmy, że wczoraj mieliśmy do czynienia z obroną wsparcia przy 1920 pkt, a następnie WIG20 zakończył dzień przy 1940 pkt. Dziś od rana indeks dużych spółek zyskuje od kilku do kilkunastu punktów. Odreagowują m.in. banki, które w środę mocno traciły na wartości. Na zielono świecą Pekao, Santander czy Alior. Tabelę zamykają CCC i CD Projekt. Banki, takie jak Millennium czy mBank, wspierają także notowania mWIG40, który z rana zyskuje 0,56 proc. Większość europejskich indeksów dziś świeci na zielono. Jednym z najlepszych jest niemiecki DAX, który na otwarciu wspina się o około 1 proc. WIG20 plasuje się w połowie stawki. Wsparciem dla dobrych nastrojów są wyniki sesji w USA. S&P500 oraz Nasdaq kończyły dzień wyraźnymi zwyżkami.

Uwagę inwestorów zwraca rynek złota. W środę cena kruszcu wybiła się nad 1740 dolarów za uncję, natomiast dziś jak na razie obserwujemy powrót do wspomnianych poziomów. Wpływ na to ma zapewne sytuacja obligacji skarbowych. Rentowności dziś lekko rosną.

Tematem wczorajszego dnia było oczywiście wystąpienie szefa Fedu. - Wczorajsze posiedzenie Fed w zasadzie nie przyniosło wielu zmian. Niemniej rynki zareagowały pozytywnie - indeksy w USA odnotowały kolejne rekordy, złoto zyskało, dolar stracił. Prezes Fed maluje przyszłość amerykańskiej gospodarki w różowych barwach. Pytanie jednak, czy nie jest to przesadny optymizm - zastanawia się Przemysław Kwiecień z XTB.

Dolar mocno dziś zyskuje na wartości, do 3,857 zł. Euro kosztuje 4,60 zł. Notowania pary EUR/USD sięgają 1,194.