W środę doszło do podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna wynosi obecnie 0,5 proc. W efekcie obserwowaliśmy silny wzrost notowań banków. W czwartek od rana banki dalej zwyżkują, choć już nie tak mocno. Najsilniejsze w gronie blue chips jest od rana. Z kolei na dole tabeli znajdują się JSW i Cyfrowy Polsat. Niewiele jak na razie dzieje się także w drugiej oraz trzeciej linii spółek.

Na innych rynkach akcji popyt jest bardziej zdecydowany. Jednym z najlepszych indeksów jest niemiecki DAX, zwyżkujący o ponad 1 proc. Również amerykańskie indeksy zakończyły środową sesję zwyżkami.

Inwestorzy czekają na dzisiejszą konferencję prezesa NBP. - Naszym zdaniem rozpoczną się cykl podwyżek stóp. Kolejny ruch w listopadzie jest bardzo prawdopodobny - potwierdzenia tego scenariusza spróbujemy poszukać dzisiaj - piszą eksperci BM mBanku. Za nami także skokowy wzrost rentowności obligacji skarbowych, do poziomów wyższych niż w 2020 r.

Środa była również bardzo emocjonująca na rynku walutowym. W czwartek od rana złoty pozostaje silniejszy. Euro kosztuje 4,54 zł, a dolar 3,93 zł.