Organizatorami Kongresu byli Związek Banków Polskich oraz działający przy ZBP Komitet ds. Finansowania Nieruchomości.

– Eksperci oraz instytucje związane z rynkiem finansowania nieruchomości w krajach naszego regionu spotkały się, by wymienić poglądy i doświadczenia na temat rozwiązań, które mogą zapobiegać zjawiskom kryzysowym w sektorze mieszkalnictwa w kolejnych latach i służyć będą podtrzymaniu dynamiki finansowania na rynku nieruchomości przy jednoczesnym zachowaniu stabilności systemu finansowego – informuje ZBP.

Wśród prelegentów na Kongresie wystąpili m.in. Annik Lambert, szefowa Europejskiej Federacji Hipotecznej (która zaprezentowała wpływ kryzysu finansowego na unijne regulacje nadzorcze oraz bieżącą sytuację na europejskich rynkach finansowania nieruchomości) oraz Sergey Grigoryan, główny ekonomista Związku Banków Rosji (który mówił o sytuacji na rosyjskim rynku finansowania nieruchomości). Z kolei Michael Dorner, dyrektor Bausparkasse Schaebisch Hall AG, zaprezentował efektywność systemu kas oszczędnościowo-budowlanych w sytuacji kryzysu finansowego.

Zdaniem ekspertów ZBP także w Polsce powinien zostać uruchomiony system wieloletniego oszczędzania na cele mieszkaniowe z elementem pomocy państwa w postaci premii budowlanej.

– Do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe – mówi Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, wiceprezes zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji. – Zaproponowane rozwiązania są powtórzeniem tych, które z powodzeniem przeszły całą procedurę legislacyjną w latach 1995 – 1997, a ich skuteczność została potwierdzona w praktyce w wielu krajach Europy Środkowej, również w okresie ostatniego kryzysu. Uruchomienie takiego systemu w Polsce jest konieczne, choć zasady i skala pomocy państwa wymagają rzetelnej analizy i dyskusji – uważa Furga.