O prawie 22 proc. potaniała w ciągu ostatnich dwóch lat w naszym kraju średnia cena jednego megabita usługi dostępowej w sieciach DOCSIS – wynika z ostatnio opublikowanych analiz firmy badawczej Point-Topic. W tym samym czasie (I kw. 2011 w stosunku do I kw. 2009) cena jednego megabita w sieciach xDSL spadła o niespełna 0,5 proc. W I kw. tego roku jeden megabit w sieci DOCSIS kosztował w Polsce średnio 2,4 dolara, a w sieci xDSL 13,1 dolara.
Wedle badań Point-Topic ceny dostępu w polskich sieciach kablowych zachowują się zgodnie z trendem europejskim. Średni spadek cen u operatorów na starym kontynencie wyniósł w badanym okresie ponad 23 proc. xDSL potaniał jednak daleko silniej niż w Polsce – prawie o 18 proc. Może to wynikać z faktu, że najwięksi telekomunikacyjni ISP uruchomili usługi w technologii VDSL w ciągu zaledwie ostatniego pół roku. Przy czym w przypadku Netii jest to dopiero pilotaż, a usługa w sieci Telekomunikacji Polskiej ma jeszcze ograniczony zasięg. Jednocześnie operatorzy kablowi już od 1,5 roku sprzedają usługi dostępowe 50-120 Mb/s.
Zachodnioeuropejskie telekomy już wcześniej wdrożyły VDSL więc średnie ceny dostępu są w tym regionie średnio trzy razy niższe, niż w Polsce (ok. 4,5 dolara). Nie ma natomiast wielkich różnic między cenami usług w sieciach DOCSIS w Polsce i w Europie. Na tle regionu Europy Środkowowschodniej DOCSIS w Polsce znowu się niczym nie wyróżnia, ale xDSL jest 2,5 razy droższy.
W ciągu ostatnich dwóch lat średnie ceny megabita spadały najszybciej w różnego typu sieciach Azji Południowej (średnio o 52 proc.) Jeżeli chodzi o bardziej rozwinięte regiony, to prym wiodły sieci północnoamerykańskie (średnio o 35 proc.) W Europie Zachodniej ceny spadły o 25,9 proc., a w Europie Środkowowschodniej o 25,4 proc.
W skali globalnej najszybciej taniała dostęp FTTx: w ciągu dwóch lat średnio o 43,5 proc. Tej technologii w przypadku polskiego rynku Point-Topic nie bada z powodu – jak wyjaśniają jej przedstawiciele – braku odpowiedniej liczby przykładowych taryf.