Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

O sprawie katastrofy ekologicznej w Odrze pisze agencja Reutera. Jak czytamy "wysoce toksyczna substancja wydaje się być źródłem masowego wymierania ryb w Odrze", rzece granicznej między Polską i Niemcami. Od drugiej połowy lipca z Odry wyławiane są tony śniętych ryb - na razie nie wiadomo co jest tego przyczyną.

Ministerstwo Środowiska Brandenburgii informuje, że podejrzewa się skażenie rzeki wysoce toksyczną substancją.

Czytaj więcej

Po katastrofie ekologicznej Odra nie dla wędkarzy, ani pływaków

Analiza próbki wody z Odry, pobranej w poniedziałek, wykonana przez stronę niemiecką miała wykazać, że w wodzie znalazły się "syntetyczne substancje chemiczne, bardzo prawdopodobnie również o toksycznym działaniu na kręgowce" - poinformował resort środowiska Brandenburgii, dodając, że pozostaje niejasne, w jaki sposób substancja dostała się do wody.

Według niemieckiego nadawcy, rbb, badania laboratoryjne w Niemczech wykazały obecność w próbkach wody rtęci.

W wodzie znalazły się syntetyczne substancje chemiczne, bardzo prawdopodobnie również o toksycznym działaniu na kręgowce - wynika z badań przeprowadzonych w Niemczech

Informacji o wykryciu rtęci w wodzie nie potwierdza prezes Wód Polskich, Przemysław Daca.

Ministerstwo Sprawiedliwości Brandenburgii sygnalizuje, że obecnie nie jest możliwe ustalenie jak wiele ryb padło w Odrze.

- Kanały komunikacji między stroną polską a niemiecką nie zadziałały w tej sprawie - podkreślił minister Vogel. Przedstawiciel władz Brandenburgii podkreślił, że niemieckie władze nie otrzymały jeszcze od Polski informacji o katastrofie na Odrze.