Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 163

Słowa Ławrowa padły dzień po tym, gdy dwukrotna mistrzyni olimpijska, gwiazda ligi WNBA, Brittney Griner, została skazana przez sąd w Rosji na 9,5 roku kolonii karnej, za posiadanie i przemyt narkotyków. 

- Jesteśmy gotowi rozmawiać w tej sprawie, ale tylko w istniejących ramach kanału (dyplomatycznego), który został uzgodniony przez prezydentów (Władimira) Putina i (Joe) Bidena - powiedział Ławrow.

Kreml ostrzegał USA przed odwoływaniem się do "megafonowej dyplomacji" w sprawie Griner

- Jeśli Amerykanie raz jeszcze odwołają się do publicznej dyplomacji... to ich sprawa, a nawet, powiedziałbym, ich problem - dodał.

Kreml już wcześniej ostrzegał USA przed odwoływaniem się do "megafonowej dyplomacji" w sprawie Griner, a więc nagłaśnianiu publicznym całej sprawy, ponieważ - zdaniem Moskwy - zagraża to potencjalnej wymianie więźniów.

Czytaj więcej

Ukraina chce, by porozumienie ws. zboża objęło też rudę żelaza

Griner, dwukrotna mistrzyni olimpijska z USA, gwiazda ligi WNBA, została aresztowana na rosyjskim lotnisku Szeremietiewo, 17 lutego.

Przy koszykarce znaleziono kartridże z olejkiem z haszyszu, które miała w swoim bagażu. Rosyjskie służby uznały to za próbę przemytu narkotyków. Griner przed sądem przyznała się do posiadania narkotyku, ale poinformowała też, że zażywa go w celach medycznych, zamiast środku przeciwbólowego, co zalecił jej lekarz. 

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

USA podejmują próby rozmów z Rosją o wymianie więźniów, która miałaby obejmować Griner oraz Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej USA, skazanego w Rosji na kolonię karną pod zarzutem szpiegostwa. Elementem wymiany miałby rzekomo być odsiadujący wyrok 25 lat więzienia w USA, słynny handlarz bronią, Wiktor But.