Porozumienie co do embarga na ropę oznacza zgodę na szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - obejmujący również m.in. odcięcie największego rosyjskiego banku, Sbierbanku, od systemu SWIFT.

"Porozumienie ws. zakazu eksportu rosyjskiej ropy do UE" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel, na Twitterze, po zakończeniu pierwszego dnia dwudniowego szczytu Unii Europejskiej, który odbywa się w Brukseli.

"Porozumienie obejmuje ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej wojennej machiny. Maksymalna presja na Rosję, by zakończyła wojnę" - dodał. Wpis został opatrzony hashtagiem #Jedność.

2/3 ropy naftowej z Rosji trafia do UE drogą morską, a pozostała 1/3 - drogą lądową, przez rurociąg "Przyjaźń". Unia Europejska porozumiała się ws. embarga na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską. Embargo obejmie jednak aż 90 proc. ropy z Rosji sprowadzanej do Unii Europejskiej, ponieważ Polska i Niemcy, które również są połączone z Rosją rurociągiem "Przyjaźń", wstrzymają sprowadzanie rosyjskiej ropy wraz z końcem roku.

Pozostałe 10 proc. ropy z Rosji, sprowadzanej do państw UE, będzie objęte tymczasowym wyłączeniem z sankcji, tak, aby pozbawione dostępu do morza Węgry oraz Słowacja i Czechy, miały czas na znalezienie alternatywnego źródła dostaw surowca.

Budapeszt miał otrzymać także gwarancje od innych przywódców, że w przypadku nagłego zakłócenia dostaw ropy z Rosji UE wdroży "środki nadzwyczajne". Ma to związek z obawami Viktora Orbana w związku z faktem, że rurociąg "Przyjaźń" biegnie z Rosji do Węgier przez objętą działaniami wojennymi Ukrainę.

Czytaj więcej

Rurociąg tak, tankowce nie. Co znajdzie się w szóstym pakiecie sankcji wobec Rosji?

Jak pisze Reuters na razie nie jest jasne jak państwom członkowskim, które będą sprowadzać ropę drogą morską, z krajów innych niż Rosja, zrekompensowane zostanie to, że będą za nią płacić więcej niż państwa, które będą korzystać z rosyjskiej ropy sprowadzanej rurociągiem "Przyjaźń".

Do uczestników szczytu UE zwrócił się wcześniej z apelem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski zarzucił przywódcom państw Unii Europejskiej, że przyjmują zbyt miękką postawę wobec Moskwy.

- Dlaczego jesteście zależni od Rosji, od jej presji, a nie jest odwrotnie? Rosja musi być od was zależna. Dlaczego Rosja nadal otrzymuje niemal miliard euro dziennie za sprzedaż surowców energetycznych? - pytał Zełenski.

Na szczycie osiągnięto też porozumienie co do politycznego wsparcia dla pakietu pożyczek dla Ukrainy, wartych łącznie 9 mld euro (niewielka część tej kwoty trafi na Ukrainę w formie grantów). Pożyczki mają umożliwić utrzymanie płynności finansowej przez Ukrainę przez ok. dwa miesiące.

Uczestnicy szczytu porozumieli się też ws. stworzenia międzynarodowego funduszu, którego celem będzie odbudowa Ukrainy po wojnie. Szczegóły dotyczące tego funduszu mają zostać ustalone później.