Prezydent Erdogan, który powiedział, że natychmiastowe zawieszenie broni nie tylko złagodzi kryzys humanitarny w regionie, ale także da szansę na znalezienie rozwiązania politycznego, ponowił swoje wezwanie: "Razem utorujmy drogę do pokoju" - podało biuro Erdogana.

Kreml poinformował, że Putin powiedział Erdoganowi, iż Rosja wstrzyma operację wojskową tylko wtedy, gdy Ukraina zaprzestanie walk i gdy spełnione zostaną żądania Moskwy, dodając, że operacja przebiega zgodnie z planem.

Czytaj więcej

Kreml: Wstrzymamy operację, gdy Ukraina przestanie walczyć

Erdogan, który nazwał prezydenta Rosji "przyjacielem", ostatni raz rozmawiał z rosyjskim przywódcą 23 lutego, dzień przed inwazją Rosji. Rozmowa ta uczyniła Erdogana trzecim przywódcą NATO, który rozmawiał z Putinem od czasu jego ofensywy, po przywódcach Niemiec i Francji.

Turcja zapowiedziała, że chce zaprosić ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji na rozmowy, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Oba kraje przyjęły tę propozycję z zadowoleniem, ale Ankara twierdzi, że nie jest jasne, czy wezmą w nich udział.