Komisja Europejska wzięła się za koncerny farmaceutyczne niedotrzymujące harmonogramu dostaw szczepionek do UE. AstraZeneca, która ma dostać autoryzację od Europejskiej Agencji Leków, już w piątek zapowiedziała, że jej dostawy w pierwszym kwartale wyniosą 30 mln zamiast 80 mln dawek.

– Zażądaliśmy wyjaśnień, gdzie i komu AstraZeneca wysyłała szczepionki – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia. Unia w najbliższym czasie wprowadzi ścisłą kontrolę eksportu szczepionek poza UE, żeby sprawdzić, czy koncerny jej nie oszukują, oferując dawki tym, którzy zapłacili więcej.

Zanim przyspieszy akcja szczepień, UE chce się bronić przed szybkim wzrostem liczby zakażonych koronawirusem, spowodowanym jego mutacjami. KE wprowadza nowy kolor na pandemicznej mapie UE – ciemnoczerwony. Tam gdzie liczba zakażonych przekracza 500 na 100 tys. mieszkańców.

Państwa członkowskie zostały zobowiązane do „silnego zniechęcania" obywateli do podróży niekoniecznych z tych stref. Ponadto dostały prawo do wprowadzania obostrzeń na granicach nie tylko na podstawie liczby zakażonych, ale też występowania nowych wariantów. Belgia zrozumiała dosłownie nowe zalecenia i już od środy zakazuje podróży zbędnych. Francja w środę może ogłosić nawet zakaz wychodzenia z domów, poza sytuacjami koniecznymi. Wszędzie państwa są zachęcane do obowiązkowych testów i kwarantanny dla wszystkich przemieszczających się wewnątrz UE.

W Polsce – jak zapewnia minister zdrowia Adam Niedzielski – sytuacja jest na razie stabilna. Ale wielu przedsiębiorców postanowiło otwierać swoje interesy, licząc na to, że rząd ugnie się pod presją i rozpocznie odmrażanie gospodarki.

Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" wynika, że 49,3 proc. ankietowanych chciałoby w pierwszej kolejności uruchomienia hoteli i restauracji. Co piąty ankietowany tęskni za zakupami w galeriach handlowych.

– To zwiększyłoby mobilność ludzi i tym samym przyczyniłoby się do rozwoju pandemii – ostrzega prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

Rząd studzi emocje. Rzecznik rządu Piotr Müller twierdzi, że żadne decyzje w sprawie znoszenia obostrzeń nie zapadły.

Na jak długo starczy pomocy dla firm

Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że subwencje z tarczy 2.0 powinny wystarczyć na pokrycie kosztów funkcjonowania firm średnio przez pięć miesięcy. Oznacza to, że branża hotelarsko-gastronomiczna czy fitness ma jeszcze szanse na przeżycie obecnego, już trzymiesięcznego przecież, lockdownu.

W pierwszym tygodniu od uruchomienia tarczy do ok. 12 tys. przedsiębiorstw trafiło już 2 mld zł. Inna sprawa, że o tę pomoc może ubiegać się relatywnie niewiele firm z 45 wybranych branż i zatrudniających pracowników. Inne, nawet jeśli są na skraju bankructwa, muszą odejść z kwitkiem. ?