Podczas corocznego orędzia do Zgromadzenia Narodowego, prezydent Rosji zapowiedział zwiększenie wsparcia rosyjskich rodzin.

Czytaj także: Rosja ma własną wersję programu 500+

„Niezbędne jest nam wsparcie młodych ludzi rozpoczynających życie rodzinne. Dlatego proponuję nowe rozwiązania dotyczące kapitału matczynego. Weszłyby one w życie z 1 stycznia 2020 r. Już przy urodzeniu pierwszego dziecka rodzina otrzyma prawo do kapitału matczynego w jego obecnej objętość - zapewnił Putin cytowany przez agencję Nowosti.

Od stycznia kapitał matczyny wynosi 446617 rubli (28790 zł). Władimir Putin zaproponował podniesienie go o 150 tys. rubli (9255 zł) po urodzeniu drugiego dziecka. Tak, więc kwota dla rodzimy z dwójką dzieci wzrośnie do 616617 rubli (38045 zł). Kapitał ma być rewaloryzowany, co roku.

Czytaj także: Dwadzieścia jeden milionów biednych Rosjan

Kreml wprowadził kapitał matczyny w 2007 r., jako formę wsparcia przez państwo rosyjskich rodzin. Pieniądze przysługują nie tylko dzieciom urodzonym w rodzinie, ale i adoptowanym. Kapitałem dysponuje w pełnej rodzinie matka. W niepełnej samotny ojciec lub matka wychowujący potomstwo. Pieniądze można wydać na powiększenie (kupno) mieszkań, edukację i ochronę zdrowia dzieci, spłatę długów komunalnych, codziennie wydatki związane z utrzymaniem dzieci. Kapitał przysługuje do czasu, kiedy dzieci ukończą 23 lata. Zarządza kapitałem Fundusz Emerytalny Rosji (odp. polskiego ZUS).

Prezydent Rosji zapewnił, że termin obowiązywania kapitału matczynego zostanie wydłużony, do co najmniej 2027 r.

Putin zaproponował też nową formę wsparcia rosyjskich rodzin - rodzaj polskiego 500+ - comiesięczne wypłaty na każde dziecko w wieku od 3 do 7 lat. Na starcie w tym roku ma to być 5,5 tys. rubli miesięcznie (339 zł). W przyszłym roku kwota ta ma ulec podwojeniu.

Bloomberg

Wsparcie będzie dostępne jedynie dla najbiedniejszych rodzin z dochodem nie większym aniżeli rosyjskie minimum egzystencji (11 tys. rubli - 672 zł). Procedura otrzymania tych pieniędzy ma być, z polecenia prezydenta, jak najprostsza. Ludzie nie mogą tu stać w kolejkach i wypełniać ton papierów, zapowiedział Putin. Prezydent Rosji wyjaśnił, że wiek dzieci 3-7 lat został wybrany nie przez przypadek: „W tym wieku dzieci się często przeziębiają, łapią wirusy i mamie trudno jest pogodzić pracę z opieką nad chorym dzieckiem".

Kolejnym wsparciem państwa dla młodych Rosjan jest program ulgowej hipoteki, który jest dostępny dla młodych na Dalekim Wschodzie. Tutaj cel jest jasny - zatrzymanie rodzin na Syberii, a najlepszym punktem zaczepienia jest tutaj własne mieszkanie.

Na jego kuno rodzina może zaciągnąć kredyt hipoteczny oprocentowany 2 proc. w skali roku. Przy czym taki kredyt jest dostępny nie tylko w państwowych, ale i komercyjnych bankach działających na Dalekim Wschodzie. Dziś jest ich 14, ale dołączają kolejne.

- Sens tych wszystkich działań jest jeden - stworzenie w Rosji efektywnego systemu wsparcia rodzin. Tak by dochody naszych obywateli były wystarczające na godne życie - dodał Putin.