Obraz pod koniec lat 60. zeszłego wieku kupił w Londynie włoski dziennikarz Luigi Grasso, który pracował dla BBC. Zapłacił za niego zaledwie 45 funtów, kupując od handlarza starzyzną, który z kolei kupił go za 4 funty na wiejskim kiermaszu. Teraz obraz, według analityków, jest wart nawet 13 mln funtów.

Obraz, zatytułowany "Chłopka przed swoją chatą" (Paysanne devant une Chaumiere), powstał w 1885 roku i jest częścią cyklu przestawiającego życie holenderskich chłopów. Van Gogh malował ten cykl w latach 1883 - 1885, kiedy to mieszkał u rodziców w brabanckiej miejscowości Nuenen. Ojciec malarza został tam pastorem.

Obraz należał przez dłuższy czas do matki malarza Anny Carbentus van Gogh. Jest podpisany "Vincent", ale specjaliści z muzeum van Gogha w Amsterdamie potwierdzili autorstwo słynnego malarza. Van Gogh namalował go w wieku 33 lat. Na zdjęciach rentgenowskich widać pod warstwą farby inny, zamalowany obraz, który van Gogh najwyraźniej uznał za nieudany. Przedstawia mężczyznę orzącego pole za pomocą wołu.

Vincent van Gogh zaczął malować dopiero w wieku 27 lub 28 lat. W sumie przez dekadę stworzył około 900 obrazów olejnych i 1100 rysunków na papierze, zanim zmarł w wieku zaledwie 37 lat.

Przez wiele lat obraz leżał na poddaszu domu w Billington, hrabstwie Staffordshire. Upchnęli go tam potomkowie Johna Holme, który obraz dostał w 1929 roku, jako rozliczenie za transakcje handlową. Holme dostarczał na okoliczne farmy ziarno i nasiona. Obraz wisiał długi czas w pokoju jego dzieci, ale w końcu ktoś uznał, że nie pasuje do wystroju i trafił na strych, a po wielu latach na pchli targ.

Obecny właściciel kupił obraz w 2001 roku za 1,7 mln dolarów.

Obraz ma trafić ponownie na sprzedaż w marcu, jako część aukcji europejskiego malarstwa, która odbędzie się w Maastricht w Holandii. Jego właścicielem jest prywatny kolekcjoner z Wielkiej Brytanii.